Президентът Румен Радев изрази мнение, че стабилността на българското правителство в значителна степен зависи от „архитектите на мнозинството“, като под тези думи той визира лидерите на ГЕРБ и ДПС – Бойко Борисов и Делян Пеевски. Според държавния глава, тяхната роля в изграждането на властта и политическите решения е решаваща за функционирането на кабинета, тъй като те определят и подбират основните кадри, които заемат ключови постове в правителството. Радев отбеляза, че стабилността на държавата се поставя под въпрос в ситуация, в която голяма част от функциите на властта се изземват от двама партийни лидери, които ежедневно говориха от името на правителството и активно налагаха политически решения. В същото време, някои политически сили претендират да бъдат опозиция, което, според него, създава неяснота и дезориентираност в политическия процес. Той определи ситуацията като „леко шизофренна“, в която управлението и контролирането на властта са разпокъсани между различни интереси и позиции.
Президентът посочи, че в една парламентарна република вотът на недоверие е напълно легитимно средство за всяка опозиция. Той изтъкна, че задачата на опозицията е да намери необходимото мнозинство за прокарването на подобен вот, като подчерта, че това е част от демократичния процес. Според него, председателят на Народното събрание разполага с достатъчно инструменти, за да защитава своята позиция и да бъде коректив на действията на изпълнителната власт в рамките на парламентарната демокрация. В същото време, той постави акцент върху важността на въпроса за разформироването на парламентарни групи, като уточни, че това е съществено за възможността на народните представители да изпълняват своето задължение да представляват своите избиратели. Радев заяви, че кризата с МЕЧ (Медицинския институт на Министерството на вътрешните работи) беше излишна и ненужна и изрази задоволство, че тя е била успешно разрешена, макар и да е създала излишно напрежение.
Относно международната ситуация, президентът Радев подчерта, че България трябва да заеме по-проактивна позиция по въпроса за смъртта на българския гражданин в Газа. Той изтъкна, че държавата не трябва да разчита само на информация от една страна, която е част от конфликта, като Израел. Вместо това, всички международни институции следва да предоставят информация за случилото се, за да се изяснят обстоятелствата около трагичния инцидент. Радев настоя също така, че българските власти трябва да изискват допълнителни данни по случая, за да може разследването да бъде адекватно и обективно. Това включва и събиране на информация от българските разузнавателни и дипломатически служби, които би трябвало да играят активна роля в осветляването на обстоятелствата около смъртта на българския служител на ООН в Ивицата Газа.
По темата за правосъдната система в България, президентът отново постави въпроса за търговията с правосъдие и неясните връзки между различни представители на съдебната власт и криминални фигури. Радев попита дали някои представители на съдебната власт не са преминали през „диванчето на Пепи Еврото“ – позовавайки се на случая с търговията с влияние, свързан с Петьо Петров, който е известен като „Пепи Еврото“. Той повдигна въпроса дали тези хора, ако са записани, сега не заемат високи и отговорни постове в съдебната система. Президентът подчерта, че ако тази хипотеза е вярна, тогава въпросът за правосъдието в страната остава открит и неясен. Според него, докато не се проведе сериозно разследване на тези съмнения и не се изяснят всички обстоятелства, няма да има истинско доверие в правосъдната система. Без такова разследване България ще продължи да бъде в плен на зависимостите и скритите влияния, които пречат на нормалното функциониране на правосъдната система.
Тези изказвания подчертават сериозните въпроси, които президентът Радев поставя по отношение на управлението на страната, стабилността на институциите и прозрачността в правосъдието. Те отразяват и неговото настояване за по-голямо участие на българската държава в международни въпроси и за по-ясна и открита съдебна система.