Според д-р Орлин Колев, преподавател по конституционно право, невъзможността за избор на председател на Народното събрание не би трябвало да спира съставянето на правителство. За целта е необходимо парламентарните групи да се конституират чрез уведомителен и регистрационен режим, което би позволило на президента да започне консултации с тях.
„В момента народните представители просто забавят процеса и удобно се оправдават с трудността да изберат председател, но е важно да формират парламентарните групи“, каза Колев пред БНР.
Той подчерта, че процедурата по избор на председател на Народното събрание е утвърдена и ясна от години.
По отношение на делата за частично или пълно касиране на изборите, които са пред Конституционния съд, Колев уточни:
„До края на тази седмица съдът няма да разгледа допустимостта на исканията. В четвъртък изтича 15-дневният срок за сезиране на КС. След това съдът може да се произнесе по допустимостта на исканията. Ако са представени доказателства и те бъдат потвърдени от вещите лица, Конституционният съд вероятно ще касира изборите частично, което би довело до пренареждане на състава на парламента.“
Конституционалистът изрази мнение, че в момента е преждевременно да се говори за нова Конституция или радикални конституционни промени.
Въпреки това, ако партиите решат да конституират парламентарни групи, те биха могли да задействат процедурата за връчване на проучвателни мандати и да принудят президента да предприеме стъпки към съставяне на правителство.