Гърция има потенциала да се превърне в един от водещите износители на енергия за Европа, като развие електрическа връзка с Централна Европа и изнесе своя огромен капацитет от възобновяема енергия към потребители в Германия и други държави.
Това е изводът на консултантската компания KPMG, според информация на money.bg. Според проучването, изграждането на електрически коридор Югоизток-Север, проект стартиран от Гърция и нейните партньори през миналата година, може да донесе между 6.2 и 17.5 милиарда евро на гръцката икономика, като същевременно намали цените на електроенергията за потребителите и повиши енергийната сигурност на Европа.
Проучването, цитирано от Greekreporter, отбелязва, че развитието на междусистемна връзка с Централна Европа може да бъде първата електрическа магистрала в ЕС и част от приоритетния енергийен коридор, свързващ Централен Изток и Югоизток. Целта на проекта е интеграция на енергийните пазари, намаляване на цените, увеличаване на производството на електроенергия от възобновяеми източници (ВЕИ) и повишаване на цялостната сигурност на доставките в ЕС.
Втечнен природен газ (LNG)
През последните години Гърция се утвърди като регионален енергиен хъб. Страната вече е основна точка за доставки на природен газ за Югоизточна и Западна Европа, както и износител на електроенергия за съседни държави.
По-рано тази година Гърция получи първата си доставка на втечнен природен газ (LNG) в плаващото хранилище за регазификация (FSRU) в Александруполис. Това съоръжение ще бъде свързано с подводен и сухопътен газопровод с дължина 28 км, който ще доставя газ до гръцката преносна система и по-нататък до крайни потребители в България, Румъния, Северна Македония, Сърбия и дори до Молдова, Украйна, Унгария и Словакия. С този проект Гърция вече разполага с второ съоръжение за внос на LNG.
Енергийни връзки на Гърция с Кипър, Израел и Египет
Гръцкият оператор на електроразпределителната мрежа работи по усъвършенстване на съществуващите електрически връзки с България, Италия, Северна Македония, Албания и Турция, както и по планове за свързване с Кипър, Израел и Египет.
Проектът за електрическа връзка между Гърция и Египет предвижда пренос на зелена енергия чрез подводни кабели с капацитет от 3000 MW. Очаква се той да бъде завършен до 2028 г. Междусистемната връзка между Гърция, Кипър и Израел също цели да прекрати енергийната изолация на Кипър и да свърже Израел с ЕС. Проектът с бюджет от 1.9 милиарда евро привлече интереса на големи инвеститори.
Енергийни реформи в Гърция
KPMG отбелязва, че Гърция е лидер в екологизацията на енергийния си сектор, значително намалявайки използването на лигнитни въглища и увеличавайки производството на възобновяема енергия, особено соларна. Страната е намалила емисиите на CO2 в енергийния си сектор с над 58% от 2010 г. насам, което е постигнато основно чрез спада в производството на енергия от лигнитни въглища и разширяване на използването на ВЕИ.
Според заместник-министъра на околната среда и енергетиката, Александра Сдуку, за четири години Гърция е удвоила капацитета на централите за ВЕИ, които вече осигуряват 50% от електропроизводството в страната. Целта е до 2030 г. този дял да достигне 80%.