Социалният антрополог Харалан Александров заяви пред Нова нюз, че е възможно да се преговаря по всякакви въпроси, но ключовият фактор е позицията, от която се водят преговорите.
„Да, България и Продължаваме промяната (ПП) се стремят да налагат условията и правилата. Това е пореден опит да утвърдят своята визия и да предложат инициативата от тяхна страна,“ коментира Александров, като отбеляза, че този подход вероятно цели да демонстрира сила пред техния електорат в контекста на предстоящи избори.
Според него успехът на подобна стратегия зависи от гъвкавостта и добронамереността на ГЕРБ и на Бойко Борисов. „Видяхме известни отстъпки от страна на Борисов, но възможностите за компромиси са ограничени, тъй като ГЕРБ е силно мобилизирана и не желае да заеме подчинена позиция,“ подчерта Александров, обсъждайки номинацията на ген. Атанас Атанасов за председател на парламента.
„В момента основният въпрос е дали ще се премине към разумен диалог, или ще продължи линията на противопоставяне, унижения и конфликти,“ допълни той. Александров изрази надежда за напредък към разбирателство, но отбеляза, че това все още е несигурно.
В контекста на обединението ПП-ДБ, Александров посочи, че има ясно напрежение между двете формации. „ПП акцентират върху разделението статукво-промяна и залагат на революционен подход, който може да доведе до нови избори. От друга страна, Демократична България (ДБ) са по-умерени и водени от европейски ценности, което ги поставя в трудна позиция да подкрепят дестабилизация.“
Александров изрази остра критика към ПП, наричайки ги „пирати“, които действат под различни флагове, в зависимост от обстоятелствата. „Те нямат истинска идентичност и са движени от желание за власт и отмъщение. Това създава сериозни проблеми за коалиционните им партньори,“ заяви той. В същото време Александров подчерта, че формации като „Възраждане“ и ГЕРБ имат ясни позиции, независимо дали са популярни или не.
По повод решението на Бойко Борисов да оттегли кандидатурата на Рая Назарян и да подкрепи Наталия Киселова за председател на Народното събрание, Александров го определи като жест към системните партии с утвърдена история. „Това е знак за готовност за диалог. Киселова е квалифицирана за поста, но не съм сигурен, че би била подходяща за служебен премиер.“
В заключение Александров изрази желание за формиране на стабилно мнозинство, макар да отчете малката вероятност това да се случи. „Ако политиците проявят саможертва, това би било прекрасен коледен подарък за българските граждани,“ обобщи той.