На 5 декември православната църква почита паметта на преподобни Сава Освещени.
Сава произхожда от аристократичен род в Кападокия (Мала Азия). На 18 години приема монашеството и по-късно става отшелник в пустинните местности край река Йордан. След смъртта на родителите си, използва наследството си, за да изгради странноприемници, болници и манастир близо до Йерусалим. Манастирът „Свети Сава“ съществува и до днес и през Средновековието е бил център на книжовна дейност и задължителна спирка за източноправославните поклонници.
Народни вярвания и традиции
На 5 декември се отбелязва Савинден. В християнските традиции той е свързан със Свети Сава, но в народните вярвания Света Сава е представена в женски образ – сестра на Света Варвара и Свети Никола. Според легендите, Сава е по-добрата сестра и върви след Варвара, молейки я да не хвърля ледени зърна по нивите. Двете заедно подготвят празника на брат си Никола, откъдето идва поговорката: *„Варвара вари, Сава пече, а Никола гости гощава.“*
В някои региони Савинден се почита като ден за предпазване от наранявания, затова не се използват остри предмети.
Обичаи и гадания
Дните на Света Варвара и Света Сава са смятани за женски празници, изпъстрени с гадания. Например, сутрин на Света Варвара девойките в Хасковско се състезавали коя първа ще раздаде погача на съседите. Според поверието, която го направи първа, ще се омъжи най-скоро.
На Свети Сава момичетата също ставали рано, за да пресяват брашно, като държат ситото наобратно. При този обред бабите и внучките провеждали следния диалог:
– „Не така, чедо, обърни ситото! Че то иначе кой ще те научи?“
– „Свекървата,“ отвръщала девойката.
– „Дай Боже, да бъде по-добра от мен!“ – благославяла бабата.
Това символично действие било с магически характер – вярвало се, че ще помогне момичето да се омъжи в добро и заможно семейство и да има добра свекърва.
Подготовка за Никулден
Савинден също е ден, в който започва подготовката за Никулденската трапеза. В някои региони приготвят варено жито в чест на починалите и го раздават за помен.
Именници
На този ден празнуват всички с имена като Венцислав, Венцислава, Владислав, Владислава, Десислав, Десислава, Сабина, Сава, Савка, Савчо, Светослав, Светослава, Слав, Слава, Славей, Славейка, Славейко, Слави, Славка, Славчо, Станислав, Станислава, Съби, Събина и производните им.