Иде голяма сеч за шофьорите в България, тежко им по магистралите

|

Въвеждането на система за измерване на средна скорост предизвиква напрежение сред шофьорите, още преди да бъде регламентирана със закон. Основната цел на системата, според официалните институции, е да намали броя на нарушителите и да подобри пътната безопасност.

Много шофьори вече търсят начини да „надхитрят“ тол камерите. В социалните мрежи се обсъждат различни стратегии, като например спиране на бензиностанция за кафе, за да удължат времето за преминаване през определен участък. Според експерти обаче това няма да проработи, тъй като системата е проектирана да следи участъци без отбивки и обекти.

Как ще работи новата система?

От следващата година всички тол камери ще могат да изчисляват средната скорост на превозните средства, като ще разграничават леки и товарни автомобили. Камерите ще използват снимков материал, заснемайки номерата на автомобилите в началото и края на определени участъци. Въз основа на времето за изминаване на разстоянието ще се изчислява средната скорост.

Системата е сертифицирана от Българския институт по метрология и се очаква да заработи от началото на 2025 г., когато ще бъдат издадени и първите глоби. Законодателни промени за дефиниране на понятието „средна скорост“ са внесени в Народното събрание, но още не са приети.

Камери и контрол

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков обяви, че близо 600 камери ще следят за нарушения по пътищата. От тях 300 са част от тол системата, а останалите ще бъдат мобилни и стационарни. Приоритетно устройствата ще бъдат разположени в градове с най-висока пътна аварийност, като Пловдив, който е начело в черната статистика.

Въпреки оптимизма около системата, много шофьори и експерти поставят под въпрос нейната ефективност. Те отбелязват, че тя няма да обхване всички пътни участъци, особено извън магистралите, където липсват камери. Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, подчертава, че докато камерите засичат малък брой нарушители, мнозина ще продължат да се измъкват безнаказано.

Контрол или комерсиална мярка?

Според някои критици, системата може да се окаже по-скоро източник на приходи, отколкото ефективен инструмент за контрол. Основният въпрос остава дали тя наистина ще успее да повлияе на поведението на шофьорите и да намали броя на пътнотранспортните произшествия, или ще се ограничи до ролята на поредната „касичка“ за бързо генериране на глоби.