Само няколко души у нас се осмеляват да скачат с парашут от изключително ниска височина, изпълнявайки така наречения „скок на смъртта“, съобщават източници от екстремните спортни среди, цитирани от „Телеграф“.
Тези скокове обикновено се правят от балони, като ниската височина значително повишава не само адреналина, но и риска от инциденти, обясняват специалисти, ден след трагичен инцидент край Ботевград, при който загина парашутист, а друг бе тежко ранен.
При стандартния парашутизъм от самолет се спазват определени нормативни изисквания – скоковете са от 2500 до 4000 метра височина, а парашутът се отваря при 1500 метра. Съществува резервен парашут и често автоматични устройства, които го активират, ако не е отворен навреме. При скоковете от ниска височина (между 500 и 1000 метра), парашутът трябва да се отвори много бързо, реакционното време е кратко и липсва резервен парашут, коментира Петьо Кюркчийски, експерт по лека авиация.
Междувременно прокуратурата обяви, че на собственика на балона, 44-годишния Веселин Христов, са повдигнати две обвинения – за причиняване на смърт по непредпазливост на Михаил Стойчев и за телесна повреда на негов колега. Според прокуратурата, балонът не е бил регистриран и не е имал удостоверение за летателна годност, а Христов не е притежавал нужната правоспособност. Той има пет присъди, последната от 2018 г. за кражба, пътнотранспортно произшествие, унищожаване на имущество и притежание на високорискови вещества.
Разследващите уточняват височината на скока и причините за неуспеха на парашутите да се отворят навреме. Близки на Стойчев разказват, че той е натрупал над 100 скока за две години занимания с парашутизъм. В профила му в социалните мрежи могат да се видят видеа от негови скокове в България и Италия, включително и от балони на ниска височина, публикувани на страници на екстремни клубове.