Експерти предрекоха жесток провал за Радев, а Борисов има нов „приемлив“ претендент за коалиция!

|

Политическата криза в парламента и неспособността на депутатите да изберат председател създават сериозни предизвикателства за нормалното функциониране на институциите. Това е предизборно поведение, което не отговаря на очакванията на обществото, заяви Юлияна Дончева в ефира на Нова телевизия. Според нея, отлагането на решенията и насочването към нови избори през зимата би било драматично за страната.

Институционална нестабилност и липса на диалог

Левон Хампарцумян подчерта, че липсата на институционална стабилност води до заместването на обществените връзки с лични мрежи за влияние. Според него, обществото не може да функционира в институционален вакуум, а доверието към системата се подкопава. „По-важно е да имаш контакт с някого, отколкото да имаш председател“, заяви той, като изтъкна нуждата от институционално подредена държава за създаването на работещо правителство.

Политическата блокада

Политологът Любомир Стефанов също изрази критика към блокирането на парламентарната работа, което той оприличи на „магарица, застанала на мост“. Според него, Народното събрание има конкретни задължения, произтичащи от изборите, и политиците трябва да намерят начин да ги изпълнят. „Без функциониращи институции държавата се превръща в структура, която само прилича на държава“, допълни той.

Юлияна Дончева смята, че позицията на ГЕРБ е разбираема, но е било разумно доц. Силви Кирилов, като най-възрастен депутат, временно да оглави Народното събрание, докато се изгради стабилно мнозинство. Тя подчерта, че отказът от такова решение е показателен за партийните пристрастия, а липсата на стабилност в страната има негативно въздействие върху обществото.

Възможни решения и преразпределение на политическите сили

Левон Хампарцумян отбеляза, че компромисите трябва да бъдат взаимни, а всички политически сили трябва да търсят решение. „Ако не могат бързо да се договорят, нека заявят ясно, че не искат да правят правителства и настояват за нови избори“, каза той. Според него, за да се преодолее кризата, е необходимо правилно дефиниране на проблемите и изграждане на институционална стабилност.

Дончева изрази мнение, че ако сегашното разногласие в коалицията ПП-ДБ продължи, това може да доведе до непредвидими резултати на следващите избори, особено при евентуална поява на политически проект, свързан с президента Румен Радев. Въпреки това тя предупреди, че в България президентските партии рядко постигат успех.

Роля на Борисов и „Възраждане“

Политологът Стефанов отбеляза, че Борисов не е неприемлив за европейските партньори на България, а формацията „Възраждане“ започва да изглежда все по-рационална. Това, според него, може да доведе до партньорство между ГЕРБ и „Възраждане“, което Борисов би могъл да аргументира и защити в бъдеще.