Готвят данък у нас върху една от най-вредните храни

|

Българският зъболекарски съюз предложи въвеждането на данък „захар” върху храни и напитки, като аргументира това с масовото добавяне на захар дори в продукти, където не я очакваме, което вреди на здравето.

Тази идея предизвика противоположни мнения сред зъболекари, производители на храни и напитки, както и диетолози. Според инициаторите, целта е да се намали употребата на захар с до 10% и така да се подобри здравето на хората, съобщи Нова телевизия.

Ако такъв данък бъде приет, има две възможни последици. Първо, може да се повишат цените на продуктите, което ще засегне потребителите. Второ, производителите биха могли да намалят съдържанието на захар в продуктите, като я заменят с подсладители, които не подлежат на облагане.

Идеята за данък „захар” вече срещна сериозна съпротива от страна на производителите на храни и напитки. Яна Иванова, изпълнителен директор на Сдружение „Храни и напитки България”, коментира: „Добавянето дори на 5% данък би ни поставило наравно с акцизните стоки като алкохол и цигари. Подаваме ръка на д-р Шарков за намиране на по-балансирани и работещи решения. Разбира се, родителите няма да спрат да купуват сладки продукти.”

Първоначално идеята е насочена към производителите на напитки, но ако се разшири и към храните, ще засегне продукти като хляб и туршии, където също има добавена захар. Зъболекарският съюз твърди, че този данък може да е решаваща стъпка към намаляване на захарта в ежедневието.

Д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз, заяви: „Както се облага тютюнът, така и чрез по-скъпи продукти можем да намалим употребата на захар. Трябва да седнем и да обсъдим как да се приложи тази мярка.”

Диетолозите обаче предупреждават за възможни негативни ефекти, като производителите могат да заменят захарта с по-евтини подсладители, които също могат да бъдат вредни за здравето. Проф. Донка Байкова коментира, че това може да се отрази негативно на потребителите, особено на децата, които консумират такива продукти.

Подкрепа за въвеждането на данък „захар” ще се търси от новия парламент.