Платежните услуги и системи в България ще преминат на нов режим след въвеждането на еврото. Това е заложено в Националния план за преминаване към единната валута и ще засегне както гражданите, така и бизнеса, когато страната ни стане член на еврозоната.
Икономистът Румен Гълъбинов подчерта, че основни фактори са техническата готовност и процесът на превалутиране от лев на евро.
„Трябва да се спазва курсът на превалутиране от 1,95583, като закръгляването ще бъде в полза на втория знак след десетичната запетая. За да се намалят транзакционните разходи, се променят платежните услуги,“ обясни той. Гълъбинов добави, че „понастоящем имаме платежната система ‘Бисера’ за левовите преводи, която трябва да бъде адаптирана за работа с евро.“
Преводите в евро ще преминават през системата SWIFT, която ще осигурява междувалутните трансакции. Целта е да се намалят транзакционните разходи и да се избегне произволно увеличение от банковите институции, предлагащи платежни услуги.
Според Гълъбинов, България може да поиска нов конвергентен доклад най-рано до края на 2024 г. „Нашите спестявания ще бъдат по-сигурно защитени чрез Европейския гаранционен фонд,“ добави той.
Кредитният консултант Тихомир Тошев отбеляза, че преди няколко години фиксираните такси за преводи в Европа са били между 20 и 40 лева, а в момента са между 1 и 2 лева. „Новата регулация ще затвърди ниските цени на преводите и те ще се осъществяват за минути, а не за няколко дни. Еврозоната означава 365 дни бързи, по-евтини и по-сигурни преводи навсякъде.“
Тошев добави, че финтех компаниите също ще следват новите правила, а задължително ще бъде сверката на IBAN с името на получателя.