София е глобена с 12 млн. лв. от ЕС

|

Столична община е глобена с 12 милиона лева заради провеждането на опорочена обществена поръчка за ремонта на трасето на трамвай №5 от Съдебната палата до кв. „Княжево“. Ремонтът тече в момента, пише СЕГА.
Решението е взето от управителния орган по европейската програма „Региони в растеж“. Санкцията в размер на 25 на сто от общата отпусна сума. Решението е потвърдено на първа съдебна инстанция от Административен съд – София град. То ще бъде обжалвано на следваща съдебна инстанция.
Столична община вече загуби част от финансирането за ремонта на централната улица “Граф Игнатиев” по подобен начин. Както и за строителството в зоната около храм-паметника “Александър Невски”.
Договорът за реконструкция на релсовия път по бул. “Цар Борис III” бе сключен на 18 януари 2021 г. и е на стойност 40 534 831 лв. без ДДС или над 48 млн. лв с ДДС.

Поръчката за ремонта бе спечелена от компанията “ВДХ” АД, чийто собственик е бившият шеф в АПИ Велико Желев.
Съгласно споразумението, срокът за приключване на част Б от ремонта на трасето (от Съдебната палата до площад „Руски паметник“) е 320 календарни дни. Те се броят от датата на откриването на строителната площадка, което се случи на 10 април 2021 г.
Част А на линията (от „Руски паметник“ до кв. „Княжево“) трябва да стане до 730 календарни дни след откриването на обекта, което е към края на 2023 г.

Столична община е била уведомена за санкцията още в средата на юни 2021 г., пише Mediapool.
Налице са две големи нарушения, компрометиращи цялата процедура – незаконна методика за оценка на офертите и незаконно отстранен участник в търга.
Градската управа е допуснала твърде неясни критерии на конкурса в частта за организация и за качествено изпълнение на строителството.
“Методиката е неясна и объркваща, в резултат на което участниците не разполагат с достатъчно информация за оценката на офертите си”, пише в решението на управителния орган на европрограмата.
Участниците не са имали информация за това какво съдържание трябва да има техническото предложение, за да получат съответния максимален брой точки. В конкурсната процедура са въведени изисквания, които “създават условия за неравно третиране на участниците, както и неяснота относно начина на подготовка на техническите им предложения”, обясни съдът.
Незаконно отстранения участник в търга е обединението “ГеостройЮнайтид Груп-Трансроментрстой”. Конкурсната комисия неправилно е сметнала една от фирмите в обединението като подизпълнител. В случая става дума за равностоен участник в обединението, който допълва неговия капацитет за изпълнение на задачата. Въпреки това обединението е отстранено от конкурса.

Източник: СЕГА, Mediapool