Служители от Българската агенция за инвестиции са замесени в престъпната схема за „златните паспорти“

|

„Вчера Специализираната прокуратура образува досъдебно производство във връзка със сигнал относно придобиването на българско гражданство по натурализация чрез инвестиции. Досъдебното производство е за това, че на територията на България в периода от 2015 до 2021 г. е съществувала организирана престъпна група с користна цел, като вероятно в тази група са участвали и служители на Българската агенция за инвестици“, заяви на брифинг говорителят на Специализираната прокуратура Христо Кръстев по повод сигналите на ДПС за т.нар. „златни паспорти“.

„Сформиран е екип, разследването е с практически правна сложност, особено предвид факта, че интересите на Република България могат да бъдат застрашени относно членството ни в Шенгенското пространство и премахването на визите за САЩ“, посочи Кръстев.

Той допълни, че прокуратурата ще изиска документация от Българската агенция за инвестиции, от Министерството на икономиката, Министерството на правосъдието, Дирекция „Миграция“ към МВР. За случая ще бъдат уведомени Европейската комисия и Европейският парламент.

На въпрос дали изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Стамен Янев ще бъде привлечен като обвиняем от прокуратурата уточниха, че „към момента е образувано досъдебно производство поради факта на извършено престъпление, а не поради факта на извършителя“.

„В много ранен етап сме, за да установим кой точно какво престъпление е извършил. След като се съберат всички факти, ще може да дадем правно заключение и да установим дали има извършено престъпление. Ако „да“, от кого и съответно лицето, което е извършило престъпление, да бъде привлечен към наказателна отговорност“, посочи Кръстев.
Той сподели пред медиите още, че сигналът до прокуратурата е бил подаден от народния представител от ДПС Хамид Хамид, както и че тепърва ще се проверява произходът на паричните средства, послужили за инвестиция.
На въпрос колко общо са издадените паспорти Кръстев не пожела да посочи конкретна бройка, тъй като случаят е още в началото и още се събират данни за престъплението.
В сигнала се твърди, че част от придобилите българско гражданство са китайски граждани, които пък имат принадлежност към китайските специални служби. От прокуратурата уточниха, че към този момент не е установено такова нещо, но ако се установи, „ще бъдат направени всички действия по разследването, за да се установи дали някой държавен служител е извършил престъпление“.
Все още не е ясно и дали Кирил Петков да бъде извикан да даде показания като свидетел, тъй като не са изяснени всички факти и не е ясно дали ще има такава необходимост, допълниха от държавното обвинение.
По разследването на Специализираната прокуратура ще се проверяват всички издадени „златни паспорти“, както и тези, които са в процедура.

Източник:новини.бг