Реална е опасността Седемте рилски езера да се превърнат в блата само след 20-30 години. За това предупреждават природозащитници, учени и експерти от Национален парк “Рила”.
“Езерата са застрашени от постепенно заблатяване и изчезване, като основната причина е засиленото човешко присъствие. Всички научни проучвания ясно посочват, че интензивният туризъм е основната заплаха за езерните екосистеми. Двата основни фактора, които въздействат негативно, са ерозията по туристическите пътеки, водеща до свличане на земни маси в езерата, и органичните замърсители от хижата и палатковите лагери в циркуса. Всичко това води както до затлачване на езерата, така и до приток на допълнителни хранителни вещества, създаващи условия за развитие на нетипична растителност, която също допринася за заблатяването”, коментира директорът на НП “Рила” Владимир Милушев.
Опасенията са, че в следващите 20-30 г. първо две от езерата – Рибното и Трилистник, ще заприличат на блата. Близнака също е застрашено. Те са най-плитки, с най-голям водосбор и са най-посещавани.
За да се спасят езерата и да спре заблатяването, трябва да се ограничи действието на двата основни фактора, които го причиняват. Засега от националния парк не предвиждат драстични мерки за ограничаване на броя на туристите, но разчитат те да спазват двете най-важни правила – да се движат само по маркираните пътеки и да не навлизат в езерата.
Забранено е бивакуването извън определените места. Палатки може да се разпъват около двете хижи и то само за една нощувка.
Единственото разрешение за палатков лагер се издава на Бялото братство.