Ето какво заяви зам.-председателят на парламента от ГЕРБ-СДС Рая Назарян в интервю за bTV. :
Вотът на недоверие не е предложен с очакване да бъде успешен. Това е пореден ход на опозицията за блокиране на работата на парламента и възпрепятстване на правителството в изпълнението на важните задачи. Подобен подход вече бе приложен при разглеждането на държавния бюджет, когато „Възраждане“ внесоха над 3700 предложения между първо и второ четене. Вотът няма да мине, но ще струва на институциите два изгубени дни.
Тя подчерта, че вотът е инструмент на опозицията да се покаже и да бъде чута.
Относно ролята на ДПС, Назарян уточни, че партията, която тя нарече „ДПС-ДПС“, е приела формулата 3+1 – т.е. да участва в парламентарното мнозинство, без да влиза в управлението. Те разполагат с петима председатели на комисии и над 10 зам.-председатели, което им осигурява сериозно парламентарно влияние.
„Напрежението, което се усеща на вълни, произлиза от вътрешни противоречия в ДПС, особено от по-младото поколение в партията, което иска по-активна роля във властта. С това желание те реално се опитват да променят първоначалната конфигурация, създала правителството. Джевдет Чакъров в момента действа като техен говорител“, допълни тя.
Според Назарян, ИТН и БСП също не подкрепят тази тенденция към промяна на формулата.
„И трите парламентарни групи запазваме последователна позиция – че трябва да се води конструктивен, държавнически диалог с ДПС-ДПС, за да бъде запазено ефективно работещото парламентарно мнозинство. С тях диалогът е постоянен. Убедена съм, че няма да подкрепят вота. Предстои среща с тях преди вторник. Не вярвам, че ще поставят държавата в риск“, подчерта Назарян.
Ще има ли управление на малцинството?
„Настоящата формула на съвместно управление с ДПС-ДПС не е временен план А с резервен план Б. Това е основният модел и не се обсъждат алтернативи, докато той е в сила. Не вярвам ДПС-ДПС да направят ход, който би застрашил стабилността. Ако това все пак се случи, ще бъдат необходими разговори между трите партии за нова конфигурация“, коментира тя.
За „ДПС – Ново начало“, Назарян посочи, че те са част от опозицията и не участват в управлението или коалиционните разговори.
„Техните изказвания обикновено са критични към правителството. Делян Пеевски, например, със своите публични изяви цели да мобилизира собствения си електорат и да защити лични и групови интереси“, допълни тя, но същевременно благодари на лидера на „ДПС – Ново начало“ за конструктивното гласуване по ключови въпроси.
Относно избора на председател на КЗК, Назарян заяви, че ГЕРБ все още не е взела решение дали ще подкрепи номинацията на БСП – Росен Карадимов.
В рамките на коалиционния съвет се обсъждат всички предстоящи промени в регулаторните органи.
„Не мисля, че напрежението от страна на ДПС се дължи на избора на Симеон Дянков за шеф на Фискалния съвет, макар че партията не получи свое място в него. Те бяха наясно с нашите позиции предварително“, завърши Назарян.