„Автоматизъм при смяна на министър-председателите няма. Когато той си подаде оставката, цялото правителство е в оставка и трябва отново да се задейства конституционната процедура с връчване на проучвателен мандат. … България все повече се превръща в република с ротационно управление. Не парламентарно, а ротационно управление, като ротацията вече е придобила ранг на конституционен принцип“.
Това заяви пред БНР проф. Пламен Киров, ръководител на Катедрата по конституционно-правни науки в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и бивш конституционен съдия.
По думите му това е „класическо коалиционно обединение на първата и втората парламентарна група, което ще излъчи правителство“.
„Всякакви червени линии бяха прекрачени и имаме едно коалиционно споразумение, макар и не оформено по начина, по който се прави в други държави“, посочи той.
Проф. Киров подчерта, че няма никаква гаранция, че ротацията ще се случи след 9 месеца.
Според него в появата на тази коалиция между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е имало намеса на „външни фактори“: „Началниците въведоха ред и в крайна сметка ще се роди едно такова коалиционно правителство“.
Час преди от ГЕРБ-СДС да върнат изпълнен мандат на президента кандидатите за премиер на ГЕРБ-СДС Мария Габриел и на „Продължаваме промяната-Демократична България“ Николай Денков дадоха брифинг в НС, на който стана ясно, че първият мандат няма да бъде изпълнен, тъй като двете политически сили са постигнали споразумение за кабинет с втория мандат с премиер на ротационен принцип. Премиерите ще са двама и те ще се ротират на 9 месеца. В първите 9 месеца министър-председател да е Николай Денков, а вицепремиер и министър на външните работи да е Мария Габриел. За следващите 9 месеца – премиер да е Мария Габриел, а Денков да поеме функциите на вицепремиер. Промени в първоначалния персонален състав и структурата на МС ще се правят само със съгласието на двете страни.