Проф. Минчев: Ултиматумите са част от българския политически живот

|

Съставянето на мнозинство и на правителство ще бъде много трудно. Българската политика по отношение на своите процедури деградира до там, че извиването на ръце на практика се превърна в основен инструмент за постигане на политически цели.

Това каза политологът проф. Огнян Минчев в предаването „България, Европа и светът на фокус“ на Радио „Фокус“.

Коалиция между ГЕРБ-СДС и „Има такъв народ“ според проф. Минчев е възможна, но към момента тя не е договорена. „Дали „Има такъв народ“ си вдига цената, за да получи нещо повече като възможности и гаранции, или просто има вътрешни споразумения с част от участниците в процеса на излъчване на ново мнозинство, не можем да знаем, защото тези неща се случват зад затворени врати. Всичко обещава на практика основните потенциални участници в едно следващо правителство да играят силово и да преминават през редица теснини и блокади преди да достигнат до някакво споразумение, ако въобще достигнат до него“, коментира той.

По думите му участниците в преговорите имат свои собствени страхове и интереси. „За ГЕРБ като най-голяма партия страховете се разделят поравно между двете противоположни опции – да се направи правителство и ГЕРБ да поеме отговорността, или да не състави и на практика да изгуби своя статут на водеща, пък и на посредничеща сила в днешната политическа система. ГЕРБ на практика се колебае между опасностите на тези две полярни решения“, заяви политологът.

„ДПС от своя страна не е водеща партия, не е инициатор на процесите, тя следва, партнира и същевременно е в състояние да определя посоките и решенията в ключови аспекти на националното управление“, обясни Огнян Минчев.

„Делян Пеевски има силна потребност от това да получи определено парче от публичната политическа власт в страната. Това му е необходимо по легитимационни причини. Този публичен политически успех обаче е комбиниран с един много по-голям, много по-широкоразпространен неформален властови потенциал на ДПС и на самия Пеевски, натрупан в продължение на много години, тъй като ДПС и самият Пеевски са посредници в отношенията между публичната система от институции от една страна и олигархичното задкулисие от друга.

Структурите на ДПС и Пеевски разполагат с огромно влияние и контрол върху всички национални институции, върху правосъдието, върху специалните служби, върху корпоративната инфраструктура. Това е власт, която комбинирана с публична власт, е плашещо голяма не само за нас като обикновени граждани, но и за определени политически сили, включително и за ГЕРБ. Това наистина е една много висока концентрация на власт, която е упражнявана под прикритието на една политическа сила, заемаща скромното второ място“, коментира политологът.

„Ултиматумите са част от българския политически живот, но те не са полезен политически инструмент. Те са част от ниската политическа култура, която все повече доминира политическия живот. Всеки, който започва да налага своя интерес с ултиматуми, на практика рискува да постигне задънената улица, в която влязоха участниците на сглобката преди няколко месеца“, припомни проф. Минчев.

„При провал на преговорите за съставяне на правителство и нови предсрочни избори през септември или октомври, интересът към тях ще бъде още по-малък“, прогнозира политологът.

„Българските избиратели еднозначно са показали, че няма да участват в тази арогантна игра на провеждане на избори през няколко месеца, само и само да се нагласят задкулисните пасианси на участниците в тези избори. Възможно е да има нови или стари участници, които ще имат доста по-високи резултати, които са имали досега. Всяка следваща стъпка в завъртане на цикъла на безизходица вече ще води не само до изчерпване на ресурсите на политическата ни система такава, каквато я познаваме, но ще въвежда и все повече наказателни точки за основните участници в политическата игра“, заяви Огнян Минчев.