„Явор Божанков беше мой студент, посипвам си публично главата с пепел, че го пуснах!“.
Това заяви в ефира на bTV конституционалистът проф. Пламен Киров по повод „законотворчеството“ на депутата Явор Божаков, който изненада с поредното си безумие – внася закон за орязване правомощията на президента с цел ограничаване на руското влияние.
„Президентът ще освободи главния секретар на МВР“, посочи проф. Пламен Киров, коментирайки трусовете в силовото министерство.
Вчера главният секретар на МВР Петър Тодоров подаде оставка, след като министърът на вътрешните работи поиска освобождаването му от поста, а държавният глава Румен Радев отказа да го уволни.
„Това, което става, не е изненада. Програмата за управление на сглобката беше ясна с изтеклите записи, разпространени от Радостин Василев – че в местни избори ще влязат с тяхно министерство на вътрешните работи. МВР, което кадрово е доминирано от управляващите. Това се реализира като програма. Като част от тази реализация беше и поисканата оставка на главния секретар. Постигна се резултат, тъй като президентът няма да откаже да подпише указ за освобождаване, след като има официална оставка“, каза той.
„Не искам да коментирам изказвания на клетия Явор Божанков. Никакъв специалист не е по право, още по-малко по конституционно право. Аз съм му бил преподавател и той е една от големите ми грешки, така че си посипвам главата с пепел тук в ефир“, заяви проф. Киров.
„Той се изказа и във връзка с отнемането на автомобилите, с интимната връзка, нека не го коментираме. Всъщност, има една идея на управляващите да бъдат ограничавани президентските конституционни правомощия с гледна точка на служебното правителство и е депозиран проект за изменение на конституцията в този смисъл. На следващо място законовите правомощия, които са по закона за МВР, закона за отбраната и въоръжените сили и редица други закони, където президентът назначава други длъжностни лица определени със закон, също имат намерения да ги ограничат. Това са така наречените споделени правомощия между българския президент и изпълнителната власт, за да се търси баланс в такива чувствителни сфери, където България има стратегически интереси“, обясни проф. Киров.