Неуспешно приключи първата от поредицата срещи, организирани от „Има такъв народ“ в търсене на подкрепа за съставяне на правителство с третия мандат, пише novini.bg. На нея трябваше да присъстват шестимата депутати от разпадналата се група на „Величие“, лоялни на основателя на партията Ивелин Михайлов, но се яви само един народен представител – Красимира Катинчарова.
По-късно, представители на ИТН разговаряха и с „другото лице на Величие“. Срещата с Николай Марков и отцепниците бе насрочена за 13 ч., но се отложи за по-късно днес. Подкрепящите Николай Марков депутати са петима – Христо Борисов, Дарин Георгиев, Георги Куков, Етиен Леви и Виктория Василева.
„Търсим допирни точки, а не различия“, заяви председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов.
От “Има такъв народ” обявиха основните си приоритети. Сред тях са: съдебна власт, която е по-леснодостъпна за хората, ограничаване на правомощията на главния прокурор, по-бързи съдебни процеси в интерес на българските граждани, електронна съдебна администрация, поетапно въвеждане на т.нар. „мълчаливо съгласие“ (липсата на отговор в определения срок от административен орган), както и облекчаване на ограниченията за провеждане на референдуми. Важна тема за политическата сила е и попълване на регулаторите.
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да разглежда картелните споразумения ще е една от законодателните инициативи на ИТН. Тошко Йорданов даде конкретен пример: разминаването в цените на хранителни стоки в България и в чужбина.
„Принципът „парите следват“ образованието е порочен, болниците са страхотна врата за корупция. Трябва да се направят малки стъпки за подобряване на състоянието в страната. Парите по ПВУ е по-добре да се загубят, отколкото да се затворят „Мариците“, каза Тошко Йорданов.
Проф. Чорбанов разясни какви са идеите на ИТН за мобилната медицинска помощ, както и за справянето с дефицита на лекарства. “Бъдещето на нация, която не е посветена, е трагична”, изрази съжаление той, като добави, че българското образование според него е на дъното. Акцентите на ИТН във външната политика са преодоляването на регулациите и забраните по Шенген още с Унгарското председателство и формирането на Европейската комисия.
„Европейски отбранителен съюз е тема, по която също трябва да се разсъждава, както и разширяването на съюза в посока Украйна и РС Македония“, са позициите на ИТН.
Николай Марков приветства усилията за политически диалог. “Третият мандат при всички случаи се моделира от президента, това е държавнически подход, към който виждам, че и вие се насочвате за решаване на кризата. Не смятам, че имате конфликт, с която и да е политическа сила в българския парламент.
Интересува ме в какви срокове виждате това правителство, дали го виждате с възможност за пълен мандат или някаква друга формула? Вторият въпрос е имате ли реална представа за финансовото състояние, в което България се намира в момента”, попита той.
“Най-разумното е това правителство да има 4-годишен мандат. По-кратка програма в срок година или две е възможна, за да се решат нещата, по които има консенсус. Бюджетите, които направи Асен Василев, са левичарски, с изключително вдигнати разходи при ниски приходи в държавата. Част от регулациите затрудниха бизнеса. Държавата трябва да харчи, колкото изкарва и да го има стремежа към нулев дефицит”, отговори Тошко Йорданов.