Президентът иска по-евтин хляб през ДДС, Василев казва „не“

|

Президентът днес в Добрич призова за диференцирана ставка от 9% ДДС върху хляба. Индиректно, в отговор на журналистически въпрос по-късно днес, финансовият министър Асен Василев каза „не“ на диференцираната ставка ДДС. „Имаме коалиционно споразумение. там е ясно записано, че диференцирани ДДС ставки, изключая тези, които са заварени покрай Covid кризата, няма да се приемат. А и това, което видяхме, че когато бяха намалени ДДС ставките, примерно за ресторантьорството, това не доведе до по-ниски цени за крайния потребител“, категоричен беше Асен Василев.
В Европейския съюз действа специална директива за ДДС и според нея не може всяка страна-членка да променя ДДС както ѝ е угодно. Възможно е намаление в един или два сектора, но не повече, макар че заради пандемията това почна да става по-разтегливо. В България вече има 9% ДДС за хотелиерския и туристическия бранш, което влезе в сила заради пандемията. А примери относно временни възможности в ЕС станаха по-ясни покрай законопроект на „Възраждане“! За втори път за два дни президентът критикува политиката на правителството, този път от Добрич, където посети завод за хляб. „Призовавам правителството спешно да разгледа проблема с хлебопроизводството и да се вземат неотложни мерки с всеобхватен характер. Диференцирана ставка от девет процента ДДС само върху хляба е стратегическо решение, което може да доведе и до изсветляване на производството, до ефективна борба със сивата икономика. От цената на хляба и как се справяме с нея зависи как се справяме с икономическата и енергийната криза. За българина темата е особено чувствителна предвид факта, че хлябът е част от традициите ни, а цената му е елемент от малката потребителска кошница. Не всичко опира до пари. Опира и до това да се вземе решение как да се борим по-ефективно и със сивата икономика. Дебатът и решенията за диференцирани ставки на ДДС вече изостава“, каза Радев и призова правителството за диалог с бранша при взимане на стратегически решения.
Според президентът е необходим цялостен дебат за реформа на данъчната система у нас. „Когато говорим за диференцирана ставка, трябва да сме наясно, че тя не трябва да се извършва по групи стоки, а по стратегически отрасли, защото земеделието, хлебопроизводството, животновъдството, производството на български меса и млечни продукти са стратегически отрасли“, посочи Румен Радев. „Данъчната система трябва да се реформира така, че да осигури икономически ръст, условия за намаляване на огромните неравенства в България и най-вече да гарантира функционирането на стратегическите отрасли“, смята той. Радев каза, че няма намерение да навлиза в периметъра на решения на правителството, защото то носи своята отговорност и ангажимент, но кабинетът и парламентът е необходимо да се вслушат в предложенията на хлебопроизводителите. „Този завод, който е един от най-големите и иновативни, гарантира производството на хляба чрез кредити за ликвидност в аванс. Така производствата няма как да издържат дълго време и това е сериозно притеснение за мен като държавен глава“, заяви Радев. „Критично важно е правителството да установи добър диалог с големите търговски вериги, за да има защита на българския производител“, посочи Румен Радев. Може да се помисли и за разширяване на обхвата на мярката 60/40 така, че по-големи предприятия също да могат да се възползват от нея, смята той. Президентът посочи, че по време на посещенията си вчера и днес в български производствени предприятия от различни отрасли се е запознал с тревогите и предложенията на бизнеса. „Хората не искат специални привилегии, а елементарни условия, за да продължат своята дейност“, посочи Румен Радев пред журналисти.

Източник-