Преди да си съберете багажа и да заминете за Германия, си струва да знаете тези неща

ИЗТОЧНИКmagazinA1
|

От 1 януари заетостта в Германия ще бъде много по-лесна, защото правителството там прие нов закон за презаселване на квалифицирана работна ръка, който опрости процедурата за работници от трети страни. Въпреки това, колкото и лесни да са процедурите, трябва да имате цялата информация, преди да опаковате багажа си.


Германското федерално правителство прие дългоочакван закон за миграцията, който премахва повече бюрократични бариери за мигрантите, търсещи работа в Германия, и по-специално улеснява имиграцията и наемането на работници от страни извън ЕС и по този начин тези от Балканите.

Кабинетът одобри закон за имиграцията на квалифицирани работници, предназначен да намали бариерите за влизане на работници от страни извън ЕС. На всяко квалифицирано лице трябва да бъде разрешено да влезе в страната без трудов договор.
Германия все още има недостиг на медицински сестри и техници. Ако ходиш да работиш в тази професия, значи те чака много работа. Лошото е, че ще ви викат на работа дори когато сте свободни, а хубавото е, че ще ви се плаща допълнително, от 80 до 100 евро на разговор.

Тук стигаме до ключовото – заплатите. Разбира се, заплатата е много по-висока, отколкото в балканските страни, но трябва да се има предвид високата цена на живот, както и дискриминационният данък. Германия облага най-вече тези, които не са женени и нямат деца. За данъци и вноски им се удържат около 40 процента от брутната им заплата. Бракът, сключен в родината, не е валиден, освен ако не сте отишли в Германия със съпруга/та и децата си.
Това означава, че неомъжена българка или омъжена жена, заминала сама за Германия, ще получи 1230 евро от своите 2220 бруто заплата за медицинска сестра.

Между другото, в Германия най-търсените са:
– медицински сестри;
– Лекари;
– IT експерти (особено софтуерни и разработчици);
– Занаятчии от всякакъв вид, предимно водопроводчици;
– електроинженери;
– Учители (особено по математика и други природни науки);
Минималната работна заплата е 1300 евро и се получава основно от занаятчии. Сестрите и медицинските сестри получават заплата от 1300 до 1800 евро, докато лекарите и IT експертите работят за нетна заплата от 3000 до 6000 долара. Трябва да се има предвид, че заплатите в Германия варират драстично в различните региони.
По-голямата част от парите от заплатата трябва да се отделят за апартамент, който може да възлиза на 800 евро и повече. От друга страна, храната е евтина, а много от продуктите са по-евтини, отколкото в България.

И накрая, ако все още сте решени да напуснете, не е нужно да се притеснявате за процедурата. Това, което трябва да овладеете, е определено ниво на владеене на немски език. Най-високо ниво на познания B2 – C1 се изисква за следните професии: фармацевт, оператор по разработка на софтуер, уеб разработчици.

Нива B1 и B2 (в зависимост от региона) се изискват за болногледачи, терапевти, обслужващ персонал, професионален хотелски персонал, транспорт на хора, болничен персонал, квалифицирани работници, квалифицирани електротехници с лиценз за захранване, професии с издържан майсторски изпит, монтажници . Най-ниското ниво A1 – A2 е необходимо за шофьори на камиони, помощни работници и кухненски помощен персонал.

Според новите разпоредби можете да отидете в Германия, преди да намерите работа, така че можете да потърсите работа директно там. Също така новото е, че можете да работите, докато чакате дипломата да бъде валидирана.

Работниците ще могат да кандидатстват за постоянно пребиваване, ако имат разрешение за постоянно пребиваване за четири години, работят и плащат пенсионна система поне 48 месеца. Ако те са придобили професионална квалификация в Германия, този период се съкращава на три години.