„По никакъв начин не се очертават предсрочни парламентарни избори. … Не виждам нещо по-различно от успокояване“.
Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Светослав Малинов, бивш евродепутат от ДСБ, пред БНР.
Според него това личи и от встъпителните речи на лидерите на парламентарните партии и от дневния ред на Народното събрание, защото в него не се включват неща, с оглед на избори: „Имаме и неизбежните местни изори, които ще окажат много сериозно влияние на отношенията между партиите поне по време на кампанията и между двата тура, където ще ги има“.
По думите на доц. Малинов най-важното е да има редовен бюджет за 2024 г., приет с качествен дебат, който да не бъде предизборен, и държавата да влезе в нормализация след спиралата от служебни кабинети и конфронтация.
„Коалицията ПП-ДБ е тежко подценена в местната власт, поради това че не съществуваше на предишните местни избори. На национално ниво съотношението с ГЕРБ е почти изравнено, с превес на ГЕРБ. В местната власт съотношението е 10:1 в полза на ГЕРБ и то ще се промени. Това ще предизвика напрежения много по-тежки от сегашните. ГЕРБ ще започне да отстъпва от своята властова база, а това е местната власт. … Истинската опасност за правителството е отвътре, с оглед на смяната на баланса в местната власт“, каза той.
Доц. Малинов подчерта, че парламентарната опозиция е оглавена от президента Румен Радев, който, според него, се държи като партиен лидер, и те нямат потенциал да нанесат сериозни щети на мнозинството и на правителството.
„Радев е фиксиран в идеята да има още едно служебно правителство, с което да покаже на всички на какво е способен, а и да накаже онези политици, които се появиха благодарение на неговите служебни кабинети, за тяхното непокорство и нелоялност“, посочи той.
„Никога не сме имали всекидневно атакуващ, с повод и без повод, президент, какъвто е Радев“, каза още той.
Политологът изтъкна, че поведението на президента не дава повод за импийчмънт, а управляващите трябва „да го търпят и да се нагласят към този президент“, като препоръча да го приемат като „почетен председател на „Възраждане“.
Той определи като „интригантски изказвания“ твърденията на лидера на ГЕРБ, че Алексей Петров е осигурил логистиката, за да може да разговарят Асен Василев, Кирил Петков и Бойко Борисов преди съставянето на кабинета „Денков-Габриел“.
„Това не може да се анализира в дълбочина. Това, че Борисов не харесва ПП е факт. Няма какво повече да кажем“, смята той.