Почитаме свети Стефан – здраве и късмет на имениците!

|

Днес Православната църква почита паметта на св. Стефан, първият християнски мъченик и първи служител /архидякон/ в църквата, възникнала в Йерусалимската общност.
Денят на Свети Стефан се чества на третия ден след Рождество Христово и е последният празник в годината, за който се казва, че „затваря кръга“.
От времето на апостол Павел всички го наричат ​​св. Стефан първомъченик, защото той е един от първите жертви в името на християнската вяра.
От времето на апостол Павел всички го наричат ​​св. Стефан първомъченик, защото той е един от първите жертви в името на християнската вяра, след Възнесение Христово са избрани седем дякони (служители), които да се грижат за домакинските дела на християнската общност, първият от които е Стефан.
Стефан е едно от най-разпространените имена в България и означава „венец“. Единствената желязна църква в света, българската църква в Истанбул, носи името на първия християнски мъченик Свети Стефан.На този ден стопанката на къщата става рано призори, за да приготви традиционните за Стефановден месни ястия – свинско с кисело зеле, баница с месо или сарми с месо. Месят се и обредни хлябове още от зори, а в някои краища на България се готви и кокошка за богата и силна идна година.
Именно защото е ден на равносметка, цялото семейство се събира около трапезата. На софрата присъстват и прясно изпеченият обреден хляб, и златиста баница.
Всички ястия и цялата софра са благодарност към отиващата си и заложба за изобилие и добро през новата година. Затова трапезата не се вдига.
На 27 декември имен ден празнуват всички, които носят името Венчо, Венцислав, Венцислава, Запрян, Стамен, Стамена, Стан, Стана, Стане, Станимир, Станимира, Станислав, Станислава, Станчо, Стефан, Стефана, Стефанка, Стефания, Стефи, Стефка, Стефко, Стефчо, Стоил, Стоила, Стоилка, Стоимен, Стоичко, Стойка, Стойчо, Стою, Стоян, Стояна, Стоянка, Таня, Теки, Теньо, Фани, Цако, Цанка, Цанко, Цано, Цанчо, Цоко, Цона, Цонко, Цоню, Шон, Шона.