От ДПС – Ахмед Доган отправиха призив към президента

|

Народните представители от ДПС (без Пеевски и група) призовават президента Румен Радев да наложи вето върху промените в Кодекса за социалното осигуряване (КСО). Апелът е отправен по време на мирен протест, в който са участвали народните представители Ибраим Зайденов и Ахмед Вранчев, се посочва във Фейсбук страницата на ДПС Пресцентър.

„Днес сме тук – солидарни с исканията на протестиращите, и всеки път щом някой дръзне да погази правата им, ние ще застанем твърдо и безапелационно зад българските граждани. Затова призоваваме Президента на Република България да наложи вето на този закон“, пише в социалните мрежи Ибраим Зайденов, цитиран от ДПС Пресцентър.

„Ние като народни представители от ДПС (без Пеевски и група) застанахме категорично зад исканията на народа и ясно се противопоставихме, внасяйки предложение между първо и второ четене за запазване на досегашния режим“, отбелязва още депутатът.

В публикацията се съобщава за протест, организиран днес от граждани от гоцеделчевския район, против скорошните промени в Кодекса за социалното осигуряване.

Миналата седмица парламентът прие и на второ четене промени в реда за определяне обезщетенията за безработица за осигуряващите се в България и в страна от Европейския съюз (ЕС). От изказване на Ахмед Вранчев стана известно, че в деловодството на парламента има внесена подписка срещу въпросните промени. По време на разискванията Вранчев настоя за подкрепа на внесено от тях предложение между първо и второ четене на промените в КСО, с които се запазва досегашният регламент за определяне на размера на обезщетението при безработица. Предложението бе отхвърлено от пленарната зала.

От ДПС Пресцентър информират още, че протестиращите от района са основно хора, които отиват в Западна Европа на сезонна работа в земеделието. В публикацията се изтъква, че местните жители упрекват българската държава, че умишлено им бавят процедурата за оформянето на документите от трудовата борса за социално обезпечаване поради прекратяване на трудовия договор от чуждестранния работодател. Според протестиращите това бавене е умишлено, за да може да се приеме промяната на закона, според който обезщетението вече ще се плаща не по европейските, а според променените български правила, се казва още в публикацията.