За нова мода при обирите на жилища признават от МВР. Става въпрос за крадливи алпинисти, които спускат въжета от покривите на блокове и къщи, за да тършуват из набелязаните домове, като отмъкват от там пари и ценни вещи.
Именна така е обран и домът на бизнесмена в Банско, откъдето навръх 8-ми март ловки апаши задигнаха злато и 350 бона, укрити в тайник в дома на бизнесмена и собственик на механа в курортното градче Лазар Дурчов.
„Случаите започнаха да пълзят нагоре от около месец. Забелязваме все по-често, че се атакуват вече не само лесно достижимите партерни етажи, но и по-горни. Кражбите стават с шперц, и то докато хората са на работа. Както и през пандемията, извършителите са с шапки и маски и трудно може да се видят лицата им. Търсят най-вече пари и накити. Има спорадични случаи, в които изчезват лаптопи, таблети, но твърде рядко. След това всичко откриваме в заложни къщи“, обясняват разследващи от МВР пред „Телеграф“.
По думите им извършителите най-често са рецидивисти, осъждани по няколко пъти за кражби, грабежи, обсебване. Тези хора се водят трайно безработни и в момента са се активизирали да нападат жилищата на хората.
Тенденцията в София е да се тарашат най-вече апартаменти в по-обикновени блокове в крайни квартали като „Обеля“, „Надежда“. Имало вече и няколко случая на кражби от лъскави къщи в Бояна и Княжево, но там се работело по предварителна заявка, както се наричат тези удари на улицата.
„Няколко групи от алпинисти, са се събрали отново, но в различна конфигурация. Начинът им на действие е да правят наблюдение на дадена къща поне месец, да проучат навиците на собствениците и едва когато не са си вкъщи, да влизат. Обикновено го правят бързо, в 99% от случаите през дограма на втория или третия етаж, която се взломява за секунди. Вътре се търси нещо конкретно – най-често сейф или касета. На този вид крадци им е ясно, че има видеонаблюдение в къщата. Те действат бързо, взимат каквото е определено и тръгват. Имаме случай, в който не са пипнали ценностите на жена, но са отмъкнали огромна сума пари от сейф зад картина“, обясняват още столичните криминалисти.
Според статистиката близо 50 са кражбите на денонощие в страната, но по-малко от половината потърпевши подават сигнали, тъй като стойността на откраднатото често е под 500 лв. и на хората не им се занимавало да висят по РПУ-та и да пишат обяснения.
В по-малките градове като Лом, Монтана, Враца, Нови Искър пък десетки къщи са обрани, като там вече кражбите се случвали по съвсем друг начин.
„Влиза се с разбиване. Прибират се предмети, които после се продават по пазари и битаци. Ако има нещо по-ценно, отива в заложни къщи“, обясняват криминалистите.
Източник-glasnews.bg