Най-чистият въздух на планетата е над един прекрасен български град

|

Батак е може би най-уникалното градче в България. Освен с изключително важното си историческо място, което заема, Батак удиви световните учени и с нещо друго. Учени от НАСА установиха, че над китното българско градче се намира най-чистият въздух на цялата планета! Специалистите от Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство на САЩ са се натъкнали на този факт случайно, отбелязват американски медии. Екип на НАСА изследвал отвисоко Родопския район. Получените данни били удивителни – уникално чист въздух, дължащ се на йонизацията му, получена по естествен път. Това се случва над цялата Баташка планина и в района на язовир Батак и е едно от най-рядко срещаните явления в света.Планината е с площ от около 250 квадратни километра и се простира между долините на реките Въча, Девинска и Чепинска. Дълга е 60 километра, а ширината й е между 15 и 20 километра. Най-високият връх е Голяма Сюткя – 2185,8 метра.
Изследването на НАСА показва, че на най-чистия въздух на планетата можем да се насладим, ако отседнем в хижа „Румен“, която се намира в местността Дългата поляна и се намира само на 45 минути от прекрасния язовир Батак.
Малко история: Земите около Батак са били населявани в най-дълбока древност.
Доказателство за това ни дават многобройните и разнообразни находки и археологически обекти.

Само в района на Батак са регистрирани около 20 тракийски, трако-римски, византийски и български крепости, над 10 черкви и манастири, много тракийски могили, римски мостове, рудници, воденици и др.
В м. „Кременете“ (в района на Горско стопанство “Беглика”), през 1958 г. проф. Йосиф Шопов попада на находище от старокаменната епоха, датирано към 12-то хилядолетие пр. Хр. Няколко години по-късно, в м. „Слънчева поляна“ (в района на ГС “Широка поляна”), е открито и второ такова находище. Пак в този район в пещерата Кривов чарк работници добивайки ломен камък, откриват неизвестни кости на грамадно животно. Изследванията в Института по палеонтология при БАН потвържИстория:дават откритието на изключителен екземпляр – носорог. Тази находка свидетелствала за живот тук от терциера – онази геоложка епоха, през която са се появили широколистните дървета и бозайниците, когато Родопите не са познавали снега и зимата.