„За две години токът средно от 80 лева стана 500 лева – 6 пъти по-скъп. Този ток предопределя всички цени“. Това заяви бизнесменът Красимир Дачев пред NOVA, акцентирайки, че увеличените цени на стоки и услуги в България са следствие от високата цена на промишления тук.
По думите му държавата трябва да се намеси в производството на електричество. „Няма причина токът да ни е на такава цена, защото нито се е повишила цената на атомната енергия, нито на електричеството от ТЕЦ „Марица-изток“, каза той.
„Не се бойте, българи. Няма да е все така – и по-зле ще стане”. Така пък коментира високата инфлация у на с Мика Зайкова. „Както виждате, правителството не прави нищо в тази посока“, добави тя.
„Милиардите, които се изсипаха за помощи и компенсация по време на COVID кризата, генерираха паричен поток, зад който няма нищо и обусловиха голяма част от инфлацията, на която сме свидетели сега. Защото срещу парите трябва да има производство, а такова по време на коронавируса нямаше. Неминуемо трябва да преминем през баланса между тази парична маса, която се изсипа, и производството. Или казано по друг начин – начинът, по който би се компенсирала в голяма степен инфлацията, е икономическият ръст. И подкрепа за производството”, каза бившият министър на икономиката и на труда и социалната политика Лидия Шулева.
„Икономически ръст, който го няма“, контрира Мика Зайкова в студиото на „Здравей, България“.
Икономистът Стоян Панчев смята, че голяма част от инфлацията е създадена от големите централните банки по света и трябва да бъде ограничена там.
Експертите са категорични, че идеята за таван на цените на основните стоки у нас е абсурдна. По думите им мярка за намаляване на ДДС на тези стоки, както и на лекарствата, би облагодетелствало единствено търговците, но не и потребителите.