Премиерът обяви в кулоарите на парламента, че цялостният пакет за бизнеса, който е предвиден като компенсация заради скока в цената на енергийните ресурси струва милиард и половина лева.
„Тези помощи за бизнеса ще имат и ще започнат от една цена нагоре, доколкото знам това е 185 лв. на мегаватчас, като идеята там е, че има големи бизнеси, които са успели да договорят добри цени за тяхното електропотребление, а с една директна субсидия те отиват почти на нула. Мисля, че и бизнесът чувства, че в рамките на нормалното и разумното те ще бъдат подкрепени“, каза премиерът.
Като мярка за подпомагане на битовите потребители се обмислят нови критерии за определяне на енергийно бедните.
Също така се обсъждат се и други мерки.
„С енергийния министър заедно и с министъра на финансите гледаме възможност да намалим цената на газа, която всъщност, ако успеем да увеличим нивата на внос от Азербайджан, това автоматично ще даде този ефект. Аз лично много харесвам идеята за геотермалите. Какво по-добре ако си използваме нашите минерални води, където нямаме никакъв внос от никой, за да направим българска електроенергия“, каза Кирил Петков.
Той допълни, че мораториумът върху цените на тока, водата и парното ще падне тогава, когато управляващите направят анализ на възможностите за овладяване на ценовия скок и ограничат всички течове от системата.