„Деескалацията на напрежението е основен приоритет за България“, заяви министър-председателят Кирил Петков във връзка с напрежението в Черно море и искането на Русия от вчера за изтегляне на войските на НАТО от България.
„Обсъдихме в детайли, даже свършихме малко след полунощ цялата дискусия. Продължаваме да казваме, че деескалацията на напрежението е основен приоритет за България. Конструктивното и партньорско отношение с всички наши натовски партньори, за да имаме координирана стратегия заедно. Едновременно с това наблягаме на всички възможни дипломатически средства да бъдат приоритет, защото това е най-добрият и работещият начин да се излезе от сегашната ситуация“, добави премиерът, цитиран от БГНЕС.
Той отговори на въпроса дали България ще получи помощ от Испания и Нидерландия.
„В момента се разглеждат различни опции. Всяко едно решение, което ще се вземе, ще се вземе на ниво МС. Обсъдено с цялото правителство и коалиционните партньори. Хубавото е, че има варианти, които в момента се обсъждат“, посочи още той.
„Всякакви дискусии, че едните членки трябва да правят едно нещо, другите – друго, са в абсолютно грешната посока. Ние по никакъв начин не одобряваме такъв вид дискусии“, категоричен бе премиерът.
Запитан какво мисли за поведението на Русия, той отговори:
„Призовах от трибуната на парламента и вчера, че този тип риторика не помага за махане на ескалацията и напрежението. Тук всеки трябва много внимателно да си следи изявленията, за да може да сме сигурни, че деескалацията е пътят, а не нещо друго. Не вярвам в зони на влияние. За малки страни като България е важно да имат абсолютно пълните правомощия да си решават собствената си съдба и собствените си членства. Българският суверенитет го слагаме над всичко.“
Министър-председателят каза няколко думи и за втория мандат на президентът Румен Радев.
„Ние имаме много ясни приоритети, които сме заложили и те трябва да се случат отборно. Махането на корупцията, промяната в правосъдната система по един начин, по който всеки един от нас е обещал по време на предизборните кампании, за този тип промени, които трябва да се случат, трябва да има много съвместна работа“, каза той.
Той също добави, че ще се радва да получава конструктивна критика, защото това е силата на разделението на властите.