Карадайъ разказа за срещата си с Ердоган и направи прогноза за изборите

|

„Газовата криза не е само в България. Енергийната и газовата криза са глобални явления и по тези въпроси отговорните политици, независимо дали са на власт или в опозиция трябва да търсят решения“.

Това заяви в ефира на бТВ лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.

„По тези теми ние имахме възможност да говорим и в Брюксел, когато бяхме Съвета на либералите, който се проведе преди Съвета на Европейския съюз. Там говорихме по тези теми и с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел, и с френския президент Еманюел Макрон“, припомни той.

На въпрос дали е обсъждал тези въпроси и с президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, Карадайъ отговори:

„Естествените въпроси, които възникват, когато се видят политици, е за политическата картина в съответните държави и в каква форма да бъде взаимното сътрудничество. И в Брюксел, и сега в Анкара коментирахме актуалната политическа ситуация в страната. Тя е интересна за всички политици във всички срещи. И тя е, че отново сме в ситуация на предсрочни парламентарни избори, каквито три пъти проведохме през 2021. Посмяхме се в Брюксел, поусмихнахме се и в Акара, но ние споделихме, че изборите ще дойдат и ще си заминат, но след тях ще дойде тежка зима за България.

Грешните ходове, които направи последното правителство на България в сферата на енергетиката, и в частност и за газа, принуждават сега служебния кабинет, а и политиците, които ще бъдат в следващия парламент, независимо дали на власт или в опозиция, още отсега да се ангажират с тези теми в търсене на изход“, подчерта лидерът на ДПС.

Попитан дали изходът минава през Турция, той отговори:

„Да. Турция е една от държавите, чрез които тези кризи, могат да бъдат решени. Турция е една от основните алтернативи в търсенето на решение за енергийните кризи в България. От тази гледна точка ние много сериозно поставихме въпроса и сме много доволни от загрижеността на политическото ръководство на Република Турция към своите съседи и към България“.

На въпроса какво е обещал Ердоган, Карадайъ бе категоричен:

„Не сме били в ситуация да си обещаваме.

Ние сме направили една конкретна, актуална оценка на ситуацията и сме споделили чисто политически своите ангажименти, че в трудни ситуации можем взаимно да сме си полезни. Друг е въпросът, че когато става въпрос за такива важни проблеми, в кризисни ситуации, в тежки кризи, политиците и най – вече властта, но и опозицията много сериозно трябва да си дават сметка за действията, поводите, оценките, коментарите, които правят“, добави той.

Относно предстоящите избори Карадайъ отбеляза, че е неизбежно да има коалиция:

„Коалицията е неизбежна, въпросът е каква коалиция – крайни десни болшевики и крайни леви социалисти. ПП още не е регистрирана партия, Слави има регистрирана партия, но все още без онзи политически образ, за да определим каква е партията, за да определим, какви са ценностите и какво да очакваме“, посочи той.

„За модел на управление ГЕРБ-ДПС не знам. С ГЕРБ не сме били в коалиция, но с БСП сме били. Тройната коалиция беше с мандата на ДПС и най-добрите икономически показатели на страната са в този период“, каза председателят на ДПС.

Според него е рано да се говори за реваншизъм от страна на новото служебно правителство.

„БСП за 5 – 6 месеца във властта уволнява портиери, защото са били от други партии. Ако има реваншизъм, ние от ДПС не споделяме формулата“, отбеляза Карадайъ.