Ние, които сме в екипа на Делян Пеевски, категорично сме убедени, че някой се уплаши от голямо и силно ДПС, което се реновира.
Това заяви в ефира на БНР депутатът от ДПС Йордан Цонев.
А „уплашените“ описа така: „Тези, които искат малко, по-етнизирано и по-затворено ДПС“.
„Огорчен съм от етнизацията на проблемите в ДПС. Това не е насочено към обществото, но вътре в партията е. Ние продължаваме да чуваме „Да си върнем партията от българите“, „Българите и помаците искат да ни вземат партията“, каза Цонев.
Той заяви категорично: „Партията е наша, обща – на българи, турци, помаци, роми, всякакви“.
Цонев сподели, че откакто са започнали проблемите в Движението, не се е чувал, виждал и разговарял с Ахмед Доган. В това обаче, по думите му, няма нищо необичайно, защото за последните 3-5 години се е чувал и виждал само няколко пъти с почетния председател.
„Не сме тръгнали против г-н Доган. Част от хората трябва да си ходят, защото хората така искат. Все още имам някаква надежда, че ще се намери някакво решение, защото това не е от полза на депесарите. Това не е от полза и за страната“, изтъкна той.
Според Йордан Цонев формулата за председателството в ДПС от 2013 г. насам е сбъркана. По думите му единственият, който не е посочен от Доган, е Пеевски. „Всички структури бяха номинирали Пеевски за председател“, обясни той.
„Надявам се ДПС да не загуби това чудесно начало, което получи от Националната конференция насам. Това, което Пеевски нарече ново начало. Надявам се това ново начало да продължи. Това е много полезно за ДПС. В екипа на Пеевски съм, но не съм против почетния и никой не е против него“, добави Цонев.
„В този парламент всякакъв шанс за съставяне на редовен кабинет е изчерпан“, категоричен бе депутатът от ДПС.
„Реалният шанс за съставяне на кабинет беше проигран в първия мандат. Имаше такова мнозинство – и хипотетично, и реално. Дори да не беше съставен в първия мандат кабинет, подкрепата на кабинета, предложен от победителя в изборите, щеше да бъде добра основа за разговори за втория или третия мандат. Ако този шалтер не беше дръпнат по този начин – с едно разпореждане 15 минути или половин час преди гласуването, щеше да има подкрепа от наша страна и ние все още щяхме да сме втората група“, обясни той.
Според него все пак ГЕРБ не е разделителната линия в ДПС.
„Хората искаха редовен кабинет и ние в програмната си декларация казахме как точно смятаме да го направим“, напомни Цонев за началото на настоящия парламент. Той подчерта, че тогава цялата парламентарна група е определила преговарящ екип с ГЕРБ, с които са обсъдени и уточнени всички въпроси.
„Взехме решение за подкрепа. Отидохме при президента и повторихме тезите си. След това минаха 2 седмици, в които нито почетният председател не ни потърси, нито нашите колеги казаха, че имат аргументи против това. Когато трябваше да започне заседанието, дойде Джевдет Чакъров с разпореждане от почетния председател. Разделението дойде от тази заповед“, посочи Йордан Цонев. По думите му именно в този момент е била ликвидирана всякаква възможност за съставяне на кабинет.
„Вървим към нови избори“, категоричен бе депутатът и призна, че ДПС не е в добра кондиция.
„Проблемът е, че новото начало, което постави новото ръководство, начело с председателя Пеевски, включваше няколко стъпки. Първата от тях е ДПС да отвори по-широко електоралното си ветрило. На тези избори това започна да се случва. /…/ Втората стъпка беше да се проведе доста по-целенасочена политика към хората и общините. Тук е големият успех на Пеевски. /…/ Третата част беше, че ДПС ще се чисти от хората, които хората по места не желаят. За този процес също бяха направени първите крачки. Желанието на част от стария апарат на ДПС да запази стария образ и старата формула не отговаря на желанията и интересите на избирателите, не отговаря на мащабния план, който Пеевски приложи“, подчерта той. По думите му ако партията е била останала в този си вид, на следващите избори е щяла да има минимум 50 хил. гласа повече.
Относно декларацията на ПП-ДБ и исканото отлагане на връчването на мандата, Йордан Цонев подчерта, че „сме в хипотезата на чл. 99, който дава точна технология как да бъде избрано редовно правителство от парламента. В тази процедура по избор на правителство, ПП-ДБ отидоха при президента, за да му кажат, че искат отсрочка от 3 месеца, за да правят законодателни промени, а президентът ги приземи“, коментира той и определи предложението на ПП-ДБ като „слагане на каруцата пред коня“.
„Първо се прави правителство, после се прави законодателна програма“, изтъкна той.
Според него това е поредният опит от тяхна страна за „изнасилване на Конституцията“.
„Декларация за приемане на законодателство не е обичайна законодателна практика. Не може да кажеш с декларация какво точно ще приемеш. /…/ Това е някаква политическа иновация, която няма как да мине дори в българския парламент в този му вид. В този смисъл ПП-ДБ не може да разчита на подкрепата на ДПС“, категоричен е Цонев, като добави, че това не е борба с корупцията:
„ПП-ДБ нямат моралното право да казват кой подкрепя борбата с корупцията и кой не. Голяма част от лидерите им нямат интегритет по отношение на корупцията. Тези хора точно да претеглят антикорупционния интегритет на другите партии е смешно и дори нахално“, заключи Йордан Цонев.