В каква политическа ситуация се намираме… Вадим ли си поуки от отминалите време и събития в България. Имаме ли политическо инженерство и какво е бъдещето на БСП. Пред „Факти“ говори Христо Монов – кризисен психолог и бивш депутат от групата на социалистите.
– Г-н Монов, вие решавате психологически кризи, но имате и опит в политиката. Има ли хапче, има ли терапия за излизане от политическата криза, в която се намираме?
– Критична е ситуацията. Критично-екстремна дори е ситуация предвид това, което наблюдаваме на политическия терен. Питате за решение… Решението е хората, които са на различни позиции и в различни лагери в една и съща партия, да започнат да си говорят. Да си говорят тет а тет, както се казва, а не чрез медиите. Виждаме какво става в ДПС. Една партия, която действително опази етническия мир в тези години дори и с риска да се превърна в партия на един етнос. Сега чета, че голям проблем в ДПС били дори паролите за страниците им във „Фейсбук“. Не става така. Истинските лидери се виждат в критични ситуации, тогава се разбира кой кой е.
– ДПС се разцепи на Пеевски и на Доган. Доскоро това бе немислимо, а днес е факт. Как се стигна до това, как си го обяснявате…
– Стигна се до това, според мен, защото… Познавам тази партия от момента, в който се появи на политическата сцена в края на 1989-а и в началото на 1990 година. Имаше комсомолска организация в университета – Българска демократична младеж (БДМ ) беше кръстена, а аз бях активен участник в тези процеси. Тогава имаше един митинг, на който те дойдоха. В основата на митинга бе искането им да им бъдат върнати рождените имена. Тогава никой не беше си помислил, че тези хора – беше един студен януарски ден и им отворихме вратите на университета, за да могат до тоалетна да отидат, както се каза, ще направят партия. Действително беше немислимо да се разцепи ДПС след толкова години. Но… Вече като психолог разсъждавам, че
в основата на това разцепление на ДПС са особеностите на личността на господин Пеевски.
Познавам го от много отдавна. Още от времето, когато Цветан Василев му казваше – синко, сине. След това в Народното събрание гласувах Пеевски да стане шеф на ДАНС, защото бях чул какви са намеренията му като шеф на ДАНС. След това изведнъж бях и пряк свидетел на рейдърството му срещу КТБ на Цветан Василев.
Пеевски – шило в торба не стои.
Този човек кипи от енергия. При него лошото е, че политическият костюм, който е облякъл, политическият му стил, който демонстрира, не се връзва с образа и характеристиките на избирателите на ДПС. Те са работливи, смирени, толерантни хора, уважават пространството на другия. А господин Пеевски това не го умее.
– Подкрепихте Пеевски за шеф на ДАНС, защото…
– Все още не ми се говори много, защото е минало малко време. Но тогава той обясняваше в сградата на Народното събрание как ще арестува определени хора.
– Да разбирам, че с решителност е подходил …
– Такива заявки имаше. Но и тогава, както го предупреждавахме, че не трябва тези неща да се говорят, той го направи.
Когато говориш пред 20 човека, поне трима са предатели.
Това е по стара българска традиция. И после толкова бързо видяхме протести. Те бяха подготвени. Просто така не стават нещата за два часа след неговото избиране и на жълтите павета вече да са излязли хора. Всичко това беше дело на едно посолство, което е близо до Правителствена болница. Ако видите представителите на кои фирми с целите офиси бяха там, ще разберете. Бяха предимно американски фирми. Така стоят нещата. Слава Богу обаче нещата, които бяха по-дълбоко подготвени, а и това, че господин Пеевски се оттегли, спря процесите. Иначе не ни мърдаше Майдана.
– Последните четири години са политически много интензивни, но какво ви прави впечатление, с какво ще ги запомните. Имаме нови партии…
– Последните четири години са динамични, но освен с политическо инженерство – с друго едва ли могат да бъдат запомнени. И то некадърно политическо инженерство. Всички протести раждат нещо. Да се върнем към 1989 година и първия протест, на който бях. Беше този на 3 ноември на „Екогласност“. Тогава отидохме с един приятел, защото, излизайки от университета, ги видях. Носеха един плакат. Като стигнахме до тях, едни момчета, които ходеха с черни костюми, ни казаха: „Другари, вие по-назад, по-назад…“ Всички тези, които носеха плаката на „Екогласност“, които „бяха бити“ в градинката на Кристал, дрън – дрън, станаха велики народни представители. Това може да се провери. Ето откъде и как започна политическото инженерство в България. На 9 юни 2020 година, когато президентът Радев излезе с вдигнат юмрук, аз бях на пет метра от него. Тогава обаче нямах усещането, че това ще е политическо инженерство. Професионалният ми инстинкт подсказваше, че имаше искрено недоволство от това, което се случва в държавата. А реакцията на Радев бе апотеоз на нахлуването на Гешев и прокуратурата в президентството. След това част от тези хора… Виждате какво ни се случва от пепетата. Аз си казах мнението за тях още на 20 ноември 2021 година. Използвах една народна мъдрост:
„На малко прасе и на нов началник не е хубаво да се радваш, защото не знаеш каква свиня ще стане!“
Политическо инженерство – така оценявам последните четири години. Некадърно политическо инженерство при това. Всички се опитват да го пришият на президента, но без той да има нещо общо с това политическо инженерство. Отвън какви хора ни натресоха, а отвътре ченгеджийско некадърно направена формация. Политически субект се създава около идеи и интереси на определени групи от обществото, а пепетата са турлюгювеч.
Следва продължение…
Източник: Факти“