Безпрецедентната енергийна криза в Европа вероятно ще ескалира с падането на температурите през зимата, така че властите искат да накарат хората и бизнесите да спестят възможно най-много.
Прилагат се или се обмислят спешни мерки, включително тавани на цените за внос на руски газ, някои нови данъци върху енергийните компании и задължителни съкращения на потреблението за големи индустриални потребители, пише Quartz.
Някои компании и правителства също налагат и друга нестандартна стъпка: изключване на светлините, когато не се използват.
В Берлин най-малко 200 паметника и обществени сгради вече не са осветени през нощта. Някои вериги супермаркети изключват светлините, които няма да нарушат работата, и намаляват работното си време. Финансови институции изключват вътрешното и външното осветление след работно време.
Енергийната криза принуждава бизнеси и институции да отчетат колко енергия и средства се губят и колко са генерираните въглеродни емисии с ненужно осветление. Това по принцип е навик на по-бедните страни, където хората и компаниите следят внимателно сметките за електроенергия.
Сега обаче богатите страни, които са свикнали да оставят осветени офисите и уличните лампи работещи цяла нощ, трябва да помислят по въпроса.
„В световен мащаб делът на електроенергията, която отива за осветление, е спаднал през последното десетилетие от около 20% на 13%“, коментира Жорж Зисис, физик от университета във френския град Тулуза. Това се дължи почти изцяло на бързото приемане на енергийно ефективно LED осветление, което се повиши от по-малко от 1% от глобалните източници на светлина през 2010 г. до около 50 на сто сега, на път да достигне почти 90% до 2030 г. Но дори и така осветлението днес е отговорно за производството на приблизително толкова въглеродни емисии за една година, колкото произвеждат 248 милиона автомобила.
Ако уличното осветление се включва само когато има минувачи, може да се използва 95% по-малко енергия, изчислява физикът. Най-големите виновници са сградите с офиси и търговските такива, които в един типичен европейски град използват около половината от енергията, свързана с осветлението. Според него най-доброто дългосрочно решение е инсталирането на интелигентни осветителни системи, които се включват само при движение.
В подобна енергийна криза, която Европа преживява в момента, пропиляването на енергия става много по-болезнена тема от финансова гледна точка.