Ако автомобилът на Ивайло Цветков-Нойзи бъде отнет, той ще се превърне в изкупителна жертва за назидание на останалите членове на обществото без реален принос за повишаване на нивото на трайно занижената транспортна безопасност в страната. Разпоредбата, която предвижда императивно отнемане на автомобила, когато водачът е заловен да шофира под въздействието на алкохол, противоречи на Конституцията.
Това става ясно от мотивите на състава на Софийския районен съд по делото срещу журналиста Ивайло Цветков-Нойзи.
Той беше хванат да кара пиян на 17 ноември 2023 г. при проверка на Околовръстния път, докато се движил с автомобила си БМВ от Симеоновско шосе към бул. „България“. Дрегерът отчел 2.2 промила алкохол, а кръвният тест показал още по-висока концентрация на алкохол в кръвта му – 2.52 промила.
През февруари 2024 г. СРП внесе делото в съда, като Цветков беше обвинен за шофиране в пияно състояние, за което се предвижда наказание от 1 до 3 години затвор и глоба от 200 до 1000 лева. Нойзи сключи споразумение и получи 10 месеца условно. Но за разлика от много други шофьори, автомобилът му не беше отнет от съда.
Ето пълното становище:
От материалите по делото се изяснява, че Ивайло Цветков е неосъждан, както и че наложените му до момента наказания за неспазване на правилата за движение по пътищата не са от естество да го характеризират като изключително недисциплиниран водач на МПС.
Той е трудово ангажиран и с позитивни характеристични данни в обществения живот. В конкретния случай се касае за инцидентната престъпна проява и за лице, при което не е изграден устойчив динамичен престъпен стереотип. Що се отнася до установената концентрация на алкохол в кръвта, макар същата да надвиша значително минималния законоустановенпраг от 1,2 ‰, то посоченото обстоятелство е било отчетено акуратно при наложената му комплексна санкция – „лишаване от свобода“ в размер на 10 месеца с изпитателен срок от 3 години, както и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 1 година и 2 месеца. Не са констатирани и други несъставомерни вредни последици от престъпното деяние, в т.ч. пряка и непосредствена опасност от засягане на живота и здравето на другиго.
Не са констатирани и други несъставомерни вредни последици от престъпното деяние, в т.ч. пряка и непосредствена опасност от засягане на живота и здравето на другиго.
Ето защо съдът намира, че евентуалното отнемане на моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението, се явява непропорционално както на ниската обществена опасност на дееца, така и на обществена опасност на самото деяние.
„Конфискацията“ на автомобила ще накърни напълно неоправдано правото на собственост на осъденото лице и по никакъв начин не би допринесла за осигуряването на изискуемия баланс с правото на живот и телесна неприкосновеност на гражданите, имайки предвид, че ще го превърне в изкупителна жертва за назидание на останалите членове на обществото без реален принос за повишаване на нивото на трайно занижената транспортна безопасност в страната.