За това предупреждават специалисти отоларинголози. И обясняват, че неизлекуваната хрема, колкото и безобидна да изглежда на пръв поглед, провокира нарастване на хроничните заболявания, в т.ч. болести на ухото или носа. И то в най-близко време. Дори хремата трябва да се лекува, изтъкват специалистите, за да се избегнат усложненията, тъй като те впоследствие се преодоляват много по-трудно.
Най-честото и едновременно с това сериозно усложнение на хремата, е острият среден отит, казват специалисти. Особено често той възниква при децата, а причината е, че слуховата тръба, която съединява носоглътката с ухото, е по-къса и по-широка при тях.
Затова инфекцията от носоглътката може да премине в ухото, предизвиквайки остър среден отит. Най-предразположени към това усложнение са децата с аденоидит, както и тези, които постоянно контактуват с различи вируси и бактерии. Най-голям „развъдник” на хремави деца съответно е детската градина.
Някои специалисти предлагат освен медицински персонал, да се помисли например, дали не би могло да се изгради солна стая, инхалатори и прочее полезни атрибути за профилактика, и дори терапия на по-леките форми на хрема.
Хроничният отит е много сериозно заболяване, обясняват специалистите, което често започва като нелекувана или недоизлекувана хрема. Или пък заради неизлекуван остър среден отит. Проявява се със спукване на тъпанчето, периодично отделяне на гнойни секрети от средното ухо и понижаване на слуха.
За хроничен отит говорим и без да е спукано тъпанчето, но се увреждат структурите на средното ухо: увреждане на слуховите костички, полипи, холестеатоми – всичко това води до нарушение на слуха. Лечението на хроничния отит почти винаги е оперативно.Преди операцията се провеждат изследвания на ухото на съвременно ниво, т.е., то да се гледа под микроскоп. Също така, се провежда компютърна томография, за да стане ясно до каква степен са увредени слепоочните кости, за да се реши как точно ще се проведе операцията. За щастие, сега хирурзите разполагат с най-модерна техника, технологии, в т.ч. навигационна хирургична система.
За да се предотвратят тези усложнения на уж баналната хрема, е нужно да се повиши общият и локалният имунитет. Но това не става с вълшебна таблетка, уверяват специалистите. Просто трябва да се спазват редица правила и на първо място – разходки на свеж въздух – поне 5-6 км на ден, както и сутрешна гимнастика по 5-10 минути. Това подобрява кръвотока и функциите на хормоналната система.
Някои лекари препоръчват прием на витамините С и D в дозировка, определена от специалист. Ако пък човек се разболее и простуди, да се обърне към УНГ специалист, за да му се назначи правилното лечение. Може да са противовирусни препарати, както и съдосвиващи капки.
Ако температурата е над 38 градуса, да се вземат понижаващи я препарати. И много повече течности през този период – до 3 литра вода на ден. Важно е да си останете у дома, ако сте хремави, както и да не злоупотребявате с антибиотици. Само ако се наложи, вашият личен лекар ще ви предпише.
По принцип, антибиотици се предписват, само ако се появят признаци на бактериална инфекция, когато температурата не спада 3-4 дни, хремата е с гнойни секрети, или пък, не дай си, Боже, има признаци на гноен отит.