„Протичането на вирусният вариант на Омикрон при децата по нищо не се отличава от останалите инфекции, с които всяко дете се среща поне няколко пъти годишно“, каза в интервю за „Фокус“ доц. Атанас Мангъров.
„На практика протичането на заболяването по нищо не се отличава от тези вирусни инфекции, с които всяко дете се среща поне два-три пъти годишно. Много често децата идват посред нощ, защото са с висока температура и с много уплашени родители, но само след два-три дни те започват да настояват да си ходят, защото просто се чувстват добре. Като неприятното е, че при нас идват деца от Благоевград, от Сандански, от Петрич, които даже не са прегледани. На мен ми се обаждат посред нощ да ми кажат, че идва много тежко болно дете и аз ги питам: някой видял ли го е, и ми отговарят: ,,Не, никой не го е виждал, защото никой не иска да го види, но то е зле’‘. Това е лекарски страх. За съжаление лекарите се изплашиха и отказват да преглеждат и да лекуват болните си – говоря за доболничната помощ, както за възрастните, така и за децата“, заяви още Мангъров.
Според д-р Мангъров това са същите хора, които отказват да преглеждат деца, ако нямат отрицателен PCR тест, въпреки че повечето са ваксинирани.
„Всъщност който го е страх, нека да носи маска, нека да се облича с чаршафи, да се ваксинира, но да си върши работата. Всички лекари трябва да бъдат на своето работно място и да си лекуват болните, но не по телефона. Няма такова нещо като телефонна диагноза, както няма и телефонна любов“, изрази безпокойството си той.
Доц. Мангъров: Който го е страх – да носи маска и да облича чаршафи
|