Сериозна заплаха надвисва над шофьорите на автомобили с десен волан, тъй като те се считат за опасни за пътната безопасност.
Сред предложенията за справяне с този проблем е значително увеличение на застрахователните премии за тези автомобили, както и възможност за прекратяване на регистрациите на такива превозни средства, докато не се реализира повишаването на цените.
Вносът на автомобили с десен волан в България основно идва от Великобритания и Ирландия, които представляват около 90% от вноса. Останалите автомобили се внасят от Кипър и Малта. Причината за търсенето на такива превозни средства е тяхната по-ниска цена, като средно са с около 30% по-евтини от стандартните автомобили със същата марка, модел и екстри.
Примерно, десетгодишен „Фолксваген Голф“ с десен волан може да се закупи за около 7000 лв., докато същият модел с ляв волан е на цена около 10 000 лв.
Въпреки това, експерти по пътна безопасност предупреждават, че по-ниската цена е свързана с по-висок риск за катастрофи. Основният проблем е ограничената видимост при изпреварване, тъй като шофьорът трябва да излезе значително в насрещното платно, за да има добра преценка за безопасността на маневрата. Това повишава вероятността за челни сблъсъци, които често са фатални. Други опасности са свързани с ограниченото зрително поле при преминаване през кръстовища и пешеходни пътеки, както и необходимостта шофьорите на тези автомобили да излизат от колата, за да вземат билет на паркинг.
В много държави вече съществуват ограничения за постоянното регистриране на автомобили с десен волан. В България, обаче, няма такива ограничения, като регистрацията на такива автомобили се извършва по същия начин, както за стандартните превозни средства. Въпреки това, дебатът за тяхната безопасност бе повдигнат отново в парламентарната комисия по безопасност на движението, като от Асоциацията на пострадалите при катастрофи предложиха регистрацията на автомобили с десен волан да бъде спряна, докато не се намери решение за увеличаване на застрахователните премии за тези превозни средства.
Някои застрахователни компании вече предлагат по-високи премии за автомобили с десен волан, като разликата може да достигне до 150 лв. за „Гражданска отговорност“. Въпреки това, застрахователите не одобряват предложенията да се използва застрахователния сектор за решаване на този проблем и твърдят, че отговорността трябва да бъде поета от държавата.
Според бранша, най-добрият подход би бил държавата да поеме отговорността за безопасността на движението, вместо да я прехвърля към частните компании. Възможно решение е автомобилите с десен волан да получават само временна регистрация, с определен срок за тяхната модификация.