Метална годзила не се вписва в архитектурния облик на района и е в пълно противоречие с правата на собствениците на жилища наоколо, но администрацията не може да ги защити.
Огромен билборд, издигнат на бул. „Васил Априлов” до бензиностанцията в подножието на парка на Бунарджика, предизвика протести на собственици на апартаменти в съседната кооперация.
Рамката на билборда, на която вчера беше окачена реклама, е като чудовище, което затваря напълно гледката, коментират хората и подготвят протестна подписка до Община Пловдив и район „Централен”. Те са категорични, че е недопустимо да се разрешава подобно, макар и със статут на временно, съоръжение в центъра на Пловдив и в абсолютно противоречие с правата на собствениците на съседните имоти.
Димитрина Шалапатова, началник на отдел „Стопански дейности и следконцесионен контрол” в Община Пловдив, обясни, че администрацията не е издавала разрешение за поставяне на билборд на бул. „Васил Априлов”. Металната годзила е издигната в частен имот и съгласувателният режим за подобни временни съоръжения е в компетенциите на районните администрации.
Разрешението за билборда-чудовище е издадено от район „Централен”. „Обектът е в частен имот и ние два пъти сме отказвали, но собственикът настояваше, че има законно право. Първоначално искаха разрешение за два пъти по-голяма височина на билборда, но ние я намалихме. Нямаше как да откажем, защото отказът щеше да бъде обжалван в съда. Според член 56 от Закона за устройство на територията собственикът е в правото си да поиска разрешение за поставяне на временно съоръжение в своя имот”, обясни кметът на района Георги Стаменов.
Той допълни, че обикновено делата от този род се решават в полза на собственика на имота, в резултат на което районната администрация трябва да плати разноските по делото, адвокатски хонорар и лихви. Това означава щета за бюджета и респективно – от парите на данъкоплатците, подчерта Стаменов.
Районният кмет посочи, че същият казус важи и за новото строителство. Администрацията не може да откаже разрешение, ако строежът в частен имот отговаря на изискванията, включително и на Подробния устройствен план, с който е съобразена височината на сградата. Хората, които живеят в кооперацията, подготвят жалби до инстанциите срещу грозилището под прозорците и терасите си. Не са съгласни, че администрацията е вдигнала ръце в нежеланието си да откаже разрешително вероятно защото така е по-лесно, и коментират, че не е редно да се произнася за изхода на делото, без да е разгледано в съда с всички мотиви и аргументи на заинтересованите страни.
Източник-марица