За политическата криза у нас и ще се намери ли устойчиво мнозинство за съставянето на правителство след предстоящите избори Tribune.bg разговаря с народния представител от ИТН Станислав Балабанов.
– Г-н Балабанов, ще успеем ли да слижим край на политическата криза у нас след предстоящите избори?
– Това зависи от българските граждани. До момента ИТН направи всичко, което бе по силите ни в името на това да върнем диалога, да говорим нормално с останалите политически формации, търсейки подкрепа за правителство.
Можеше да има правителство още сега и това бе ясно от публичните преговори, които водихме с всички партии. Те откликнаха и признаха, че относно програмата на евентуалния кабинет всичко е наред и ни подкрепят. С повечето партии дори имахме припокриване на приоритетите.
– И изведнъж някои от тях казаха, че сега не е момента и разговорите ще са основа на кабинет след изборите?
– Казаха – първо на избори и после, което е абсурдно, защото хора с голямо его хвърлиха държавата в поредните избори. В последните часове на третия мандат имаше възможност за мнозинство извън ГЕРБ и ДПС.
– Кой дръпна шалтера?
Човекът, който дръпна ръчната спирачка или шалтера, както искате може да го определяте, се казва Кирил Петков. Тук доста хора могат да потвърдят моите думи.
– Каква е причината според него за това решение?
– Те имали групи от избиратели според социологически изследвания, които няма да харесат това. Говоря за ПП-ДБ бяха по-разумни в случая, но още са коалиция и явно ДБ ще продължат да страдат от такъв партньор като Кирил Петков. Нашата програма е ясна, отиваме на избори и занапред ще разчитаме на повече разум.
– Стигнахме дотам, че премиерът на Румъния ни предлага, ако го помолим, да се застъпи и за нашето членство в Шенген?
– Обидно е, но сами го направихме с това, че България отдавна няма редовно правителство. После ред еднодневни външни министри, излъчени от ПП, водеха двойствена политика през цялото време по отношение на външната политика на България. Разни хора, които са крайно некомпетентни, заставаха начело на държавата.
Визирам Кирил Петков, който използва за метафора „Списъка на Шиндлер“ без да е запознат с историята. Това е абсурдно. Това показва, че умственият капацитет на този човек клони към нула. С такива хора няма как да имаме самочувствие в Европа. Европа гледа на нас с насмешка и ни оставя да чакаме.
– А как ли изглеждаме в очите на съседите си, в т.ч. и на Румъния?
– И те гледат на нас с насмешка, спомнете си как изглеждаше Румъния преди 30 години и как изглежда днес. Румъния ни е смазала като развитие. Бях на посещение в Букурещ, няма връзка с това, което се случва в България. Но тук проблемът си е при нас. Да погледнем само какви хора ни управляваха през последните 4 години.
– Четири години политическа нестабилност имате предвид?
Абсолютно и промените в конституцията, които направи Христо Иванов. После дали ще е министър Калин или Малин, те са пешки, поставени от тези, които управляват държавата в момента.
Не можем да им се сърдим. Държавата се блокира и няма как по друг начин да функционира. В конституцията дори не е определено къде трябва да положи клетва служебният кабинет, т.е. може и на паркинга пред парламента да се положи клетвата и тя ще е валидна.
Разбирате ли за какъв абсурд става въпрос! И после се питаме защо става така, защото допуснахме тези 4 години едни хора да злоупотребяват с власт.
Източник: tribune.bg