Задава се голяма промяна за минималната работна заплата

|

Инфлацията може да се превърне в един от критериите, включени във формулата за изчисляване на минималната работна заплата (МРЗ) в бъдеще. Други елементи, обсъдени в рамките на работната група с представители на социалното министерство, синдикатите и бизнеса, включват коефициент на заетост, икономически растеж, ниво на безработица и производителност на труда, отбелязва „Телеграф“.

В момента минималната заплата се изчислява по проста формула, заложена в чл. 244 от Кодекса на труда. Според нея МРЗ се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50% от средната брутна заплата за последните 12 месеца. На база на тази формула Министерският съвет наскоро определи МРЗ за 2025 г. на 1077 лева месечно.

Промени в срока

Тази формула обаче предстои да бъде преразгледана, тъй като до 15 ноември в българското законодателство трябва да бъде транспонирана европейската директива за адекватните минимални заплати. Поради закъснения в работата на парламента е възможно тази промяна да не бъде приета в срок, като има вероятност новата формула за МРЗ да влезе в сила през 2026 г.

През седмицата Министерството на труда и социалната политика (МТСП) ще представи предложенията си за промени в Кодекса на труда, които да отговарят на изискванията на директивата. В предложените изменения се включват критерии за определяне и актуализиране на МРЗ, като се отчита покупателната способност, разходите за живот, нивото на заплатите и производителността на труда.

Акценти от обсъжданията

Синдикатите настояват основен критерий да бъдат разходите за живот, докато бизнесът подчертава важността на производителността на труда, която през последната година е нараснала с по-малко от 1%. Работодателските организации са критични към съществуващата формула и Асоциацията на индустриалния капитал в България дори я оспори в съда. От МТСП отбелязаха, че се търси балансирано решение, което да отговаря на директивата, а критериите за определяне на минималната заплата ще бъдат фиксирани в Кодекса на труда, като конкретната формула ще бъде посочена в наредба на Министерския съвет. За тази наредба ще се търси одобрение и от социалните партньори.

Синдикатите и новата методика

КТ „Подкрепа“ настоява формулата и критериите за определяне на МРЗ да бъдат приети едновременно, за да се избегнат правни несигурности при евентуално отпадане на чл. 244 от Кодекса на труда. Синдикатите също настояват МРЗ да бъде обвързана със заплатата за издръжка – минималната стойност, която гарантира нормален стандарт на живот. КНСБ изчислява, че към третото тримесечие на годината заплатата за издръжка на сам човек е 1454 лева месечно.

Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, отбеляза, че държавата трябва да възложи на Националния статистически институт да изчислява стойността на заплатата за издръжка, тъй като в момента единствено синдикатите правят тези изчисления.