Николай Василев: Държавата върви към разпад! Някой трябва да спре шейната, която се е засилила надолу

|

Държавата не може и не бива да харчи повече средства, отколкото разполага, дори когато няма криза, заяви категорично икономистът и бивш вицепремиер Николай Василев в интервю за БНР. Той подчерта, че в момента липсват войни, природни бедствия, големи миграционни кризи, пандемии или икономически рецесии, но е възможно такива събития да настъпят. По думите му проблемите в различни сектори се дължат на лошо управление, липса на реформи и визия за бъдещето на държавата:

„Всяка година увеличаваме разходите, но резултатите остават незадоволителни,“ посочи Василев.

Той отбеляза, че както на настоящите избори, така и в предишни години, няма достатъчно дебати и идеи по икономически и финансови теми. Според него, откакто България е в ЕС, липсват смислени реформи и дебатите за промени са останали в миналото. Василев смята, че партиите не предлагат нови решения и голяма част от тях имат леви политики. Той не е съгласен с твърдението, че страната е имала дясна реформаторска партия.

Икономистът предупреди, че липсата на реформи води до политическо и икономическо затлачване на държавата. Според него целта на бюджета не трябва да бъде просто поддържане на дефицит от -3%, а постигане на бюджетен излишък, който би намалил дълга на държавата и позволил по-бързото присъединяване към еврозоната. Василев допълни, че ако продължаваме по сегашния курс, при евентуална криза ситуацията ще стане критична.

„Трябва да спрем тази инерция на спад и да намалим значително разходите,“ заяви той, подчертавайки, че не подкрепя увеличаването на данъците.

По негово мнение, съкращаването на администрацията няма да навреди на държавата, като тези служители биха могли да намерят по-добре платена работа в частния сектор. Спестените средства могат да се използват за увеличение на заплатите на останалите държавни служители. За инфраструктурни проекти като магистралите, Василев предложи те да бъдат финансирани чрез концесии от частния сектор, който ще работи по-бързо, ефективно и с по-малко корупция.

Той също така постави въпроса защо държавата продължава да субсидира сметките за електричество на компании, които печелят милиони, като подчерта, че безплатните ресурси водят до разхищение. Според него бизнесът има сериозни проблеми, но плащането на сметките за ток не е сред тях.

Василев е категоричен, че България се нуждае от цялостни реформи в публичния сектор. Той смята, че увеличаването на данъците би отблъснало успешните компании и заяви, че истинският проблем е в лошата бизнес среда, а не в данъчната система. Според него, тези мерки трябва да бъдат включени в бюджет 2025, за да се постигне балансиране на финансите.

„Никога досега държавният бюджет не е бил толкова раздут в историята на България от времето на хан Аспарух“, каза Василев. Той призова средствата от бюджета да се насочат към по-приоритетни сектори, а държавата да създава ясни правила и конкуренция в частния сектор. „Илюзия е, че правителство може да създаде печеливши и успешни в световен мащаб държавни предприятия,“ заключи икономистът.