Археолози откриха древна астрономическа обсерватория по време на разкопки в археологическия обект Тел Ел Фараин в египетската провинция Кафр Ел Шейх.
Тел Ел Фараин е разположен между разклоненията на Нил – Тали и Термутиак – на няколко километра северно от река Бутик с посока изток-запад, покрай южния бряг на езерото Бутик, съобщи Heritage Daily.
Градът е бил церемониален център в посвещение на богинята Ваджет, матрона и покровителка на Египет.От 2017 г. насам археолозите извършват разкопки на останките от храма в Буто, където наскоро откриха древна астрономическа обсерватория от VI в. пр. н. е.
Според прессъобщение на Министерството на туризма и антиките обсерваторията представлява конструкция от глинени тухли, която е била използвана за наблюдение и записване на астрономическите движения на небесните тела.
Храмовите астролози са били особено опитни в наблюдението на звездите, проследяването на съвпаденията и изгревите на Слънцето, Луната и планетите и следенето на лунните фази. Астрономията играела важна роля и при определянето на датите на религиозните празници и на часовете на нощта.
Обсерваторията разполага с Г-образна централна зала, изградена от глинени тухли, наподобяваща пилонните входове на древноегипетските храмове. Тя включва каменна платформа, украсена с гравюри, които изобразяват астрономическите подредби на изгрева и залеза на слънцето през различните сезони.
Във вътрешността на сградата археолозите откриха и наклонен каменен слънчев часовник (известен като часовник на сенките), който показва времето чрез светлинно петно или сянка, хвърляна от положението на Слънцето.
Айман Ашмауи от сектора за древноегипетски антики заяви, че мисията е открила и няколко артефакта, сред които статуя от 26-та династия, различни религиозни предмети и керамика, свързани с ежедневието и ритуалите.
Според изследователите обсерваторията е най-големият известен пример, който дава нови сведения за научните и религиозните практики през античността.
Източник: БГНЕС