Опитът на БСП да въведе един учебник за всички деца по всеки предмет отново не мина в пленарната зала. Само 87 депутати подкрепиха текстовете – БСП, ИТН, „Възраждане“ и 20 независими. 77 бяха против, а 26 се въздържаха (20 от ГЕРБ и трима независими). По-малко от час дебатираха по темата в парламента, пише „24 часа“.
Красимир Вълчев от ГЕРБ се противопостави на идеята за един учебник по един предмет. „Децата учат едни и същи неща, това се осигурява чрез учебните програми. Там са заложени знанията и уменията, които да се получат. В края на всеки клас и етап са изпитвани на едни и същи неща“, настоя бившият образователен министър.
Според него нашите учебни програми нямат достатъчен акцент върху възпитателната функция, прекалено амбициозни са откъм знания, не толкова към умения. Учениците препускат, не остава време за затвърждаване на знания, по други предмети имаме прекалено много факти, смята Вълчев.
Проблемът бил в оценяването на учебници – било от външни лица, които министерството не държало достатъчно отговорни. Някои издателства дори слагали повече информация от програмите, за да се застраховат.
Вълчев настоя, че ако законът мине има опасност да останем без учебници. Защото трябвало спешно екип автори, коректори, художници и експерти да се обедният и направят учебник, без да са сигурни, че ще е одобрен. А ако бъде – можело да има обжалване на обществената поръчка и да има „забавяне от порядъка на над 6 месеца“.
Ивайло Папов от „Възраждане“ напомни времето, в което Йорданка Фандъкова от ГЕРБ бе закратко начело на МОН – казала, че подкрепя идеята да има един учебник. Тя обаче опроверга думите му. „По съвест ще гласувам против този законопроект, от името на учителите. Те са тези, които най-добре знаят кое е най-добре. Учебното съдържание е това, което да променим, да облекчим, да насочим повече усилия по дискусии, а не по препускане на материал. Спешно да се работи по промяна в учебни програми и съдържание“, настоя Фандъкова.
Елисавета Белобрадова реши да изброява проблеми на образователната система – отпадане на ученици поради бедност или неположена родителска грижа, част от децата са базово неграмотни, не знаят български език, Учебните програми са тежки и неадекватни, не отговарят на съвременните изисквания. Професионалното образование с малки изключения е абсолютно нереформирано. Тя и Георги Свиленски от БСП пък влязоха в спор дали учебниците са задължителна част от учебния процес. Социалистът каза, че щом мисли, че не са задължителни и щом няма значение кой пише учебниците, просто да подкрепят законопроекта да има едно издателство.
От „Възраждане“ заявиха, че ще подкрепят законопроекта на БСП, въпреки, че не бил много смел – нямало промяна в механизма за одобряването на учебниците, прехвърляйки го от ниво училище на ниво държава.
Явор Божанков от ПП-ДБ пък използва този законопроект, за да смъмри мнозинството за промените, свързани със забраната на пропагандата на нетрадиционно сексуална ориентация в училище.
ИТН също заявиха, че на първо четене ще подкрепят промените. „Тая вакханалия със сума ти учебници не бива да продължава. Програмата е отвратителна, но и учебниците са. Някои са много по-отвратителни от други. Да обяснявате че ако има 4 учебника по един предмет, че директорът няма да се изкуши да се заиграе с издателство. МОН трябва да си поеме отговорност“, заяви шефът на парламентарната им група Тошко Йорданов.
Йорданов обаче рязко се възмути, че „латентен хомосексуалист излиза и започва да разсъждава за забраната на хомосексуални пропаганда“.
„Родителите и учителите, Православната църква подкрепя този закон, малка група сексуално неориентирани граждани са против тоя закон. Не знам как нормален човек ще каже: „да, искам да има хомосексуална пропаганда в детски градини и училища. Не преливайте от едното в другото и се удръжте малко. Ако се стигне до второ четене, ще предложим поправка да не е само един учебник, защото може да се толерира корупцията. Не може да се мине без учебник“, настоя той.
А Цончо Ганев от „Възраждане“ реши да задълбае, наричайки Йордан Иванов – „Данчо Желето“. „Като говорите за латентни хомосексуалисти, бъдете толерантен, те имат представители тук“, настоя той към Йорданов. Председателстващата заседанието Рая Назарян от ГЕРБ се ядоса и го смъмри – сравнението било абсолютно недопустимо и настоя депутатите да се придържат към Закона за училищно и предучилищно образование.
Манол Пейков от ПП-ДБ заяви, че „сме го играли сме го това дето държавата знае най-добре – 45 г.“ „Така ни наливаха в главата. Трябва да има една фабрика за бира, защото частникът не знае. Трябва да има една телевизия. Представителите на партиите, които имат тежнения към Изтока и Русия, се изкарват в полза на един учебник. Плурализмът е фундамент на демокрацията“, настоя той. Което предизвика Йорданов да напомни, че Пейков е свързан с издателство и може би затова защитава тезата, имало и видео, на което пее песен във възхвала на руската червена амрия, окупираща Европа. „Трябва да декларирате конлфикт на интереси и изпълнихте „День победа“ прекрасно“, контрира той.
Йордан Иванов от ДБС се върна на обидата от Цончо Ганев и смъмри Рая Назарян за прекалена толерантност – само плашела със забележка. „Изхвърлете го за 3 дни от залата. За това, че ме нарекохте прост ще получите покана за съдебната зала. И ще сложа знамето на Украйна пред вашата партийна централа“, закани се той на депутата от „Възраждане“.
Любен Дилов от ГЕРБ се върна на дебата по закона. „Много от изказващите се тук са учили по един учебник и резултатът не е много вдъхновяващ“, вметна той. За БСП било обясняващо – една партия, една държава, един учебник. Според него БСП нямали вяра на учителите, затова искали да вярват на МОН.