С размяна на остри реплики започна дебатът между т.нар. малки партии преди изборите „2 в 1“ на 9 юни в сутрешния блок на bTV.
В политическия дебат участваха Ваня Григорова (Солидарна България), Красимир Каракачанов (ВМРО), Татяна Дончева (Левицата) и Петър Москов (Синя България).
Ваня Григорова
Красимир Каракачанов
Дебатът започна с въпроса: Откъде очакват малките партии да получат гласове?
Още с първите си думи Татяна Дончева се заяде с Ваня Григорова, която съответно не й остана длъжна.
Дончева: Ще вземем от левите гласове, от тези, които са недоволни от политиката на Корнелия Нинова. Хора, които са гласували за БСП, но и млади хора, които знаят цената на това как се постигат резултати. Това ни дава шанс за парламента без ротации и сглобки. Ваня реши, че с нов проект ще направи нещо различно, но ще се убеди след изборите. Не знам за какво се е обидила?
Григорова: Дебатът е вътрешнозаводски. Кой се чувства обиден от друг? Нас ще ни подкрепят хората, отвратени от безпринципните сглобки и коалиции, на които им идва твърде много политическото лицемерие, както и работещите хора, непредставени от нито една партия. Няма формация еднозначно да защитава работещите хора.
Дончева: Безработните няма ли да ги защитавате? Или само ще се появявате на билбордите?
Григорова: Не вярвам, че и вие нямате възможност да си поставите няколко билборда. Проблемът е в това, че няма кого да покажете на тези билбордове. Вие не знаете как функционира системата. Работещите са тези, които трябва да получават повече пари, за да има за безработните.
Дончева: Явно не трябва да мислим как да направим безработните работещи според вас.
Тук спорът между двете беше прекъснат от водещите Мария Цънцарова и Златомир Йочев, които дадоха думата на другите двама участници.
Москов: Ние ще работим за защита на свободата, на мисълта, на словото. За десните хора Синя България е нещо като различен избор за промяна отдясно.
Каракачанов: Евроатлантици срещу русофили, леви срещу десни. Това противопоставяне трябва да приключи. Да приключим с тези неща да слушаме някакви посолства. Да следваме националните интереси, а не чужди. Разчитаме на гласовете на тези хора, на които им е писнало от тези неща.
Впоследствие участниците в дебата засегнаха и други теми:
Каракачанов: 80% се храним с внос, при една война оставаме гладни. Селското стопанство трябва да е приоритет, енергетиката също. Трябва да се спре източването на фондовете в земеделието. Усилията на държавата да е насочена към производството.
Москов: Разказът не е за сектори, а е дясно или ляво. Лявото казва – продаваме сирене за 12 лева, а после сиренето го няма. Държавата място няма място в икономиката.
Каракачанов: Държавата не може да остави всичко на самотек, от този самотек станахме най-бедната държава. Трябва да се стимулира производството. Експериментите на Фон дер Лайен от Брюксел ни довеждат до това.
Дончева: На господин Москов не можем да му избием конгресите от главата, гледа на нас, като на някакви партийни конгресмени.
След това темата на разговора се пренесе към отбраната и сигурността и Григорова попита Каракачанов по какъв начин е успял да помогне на отбраната, докато е бил министър на отбраната.
„По мое време заплатите на военните бяха увеличени с над 50%. Всяка техника беше ремонтирана. Произведоха се бронирани машини. Струваха 3 пъти по-малко от тези, които получаваме от „партньорите“.
Какво направи Тагарев? Подари милиони в стари машини, които дори украинците не искат, защото не стават за тях. Не трябва да се набутваме в чужди войни“, отговори той.
„Войната е на прага ни, разрушаването на Украйна не е в интерес на нито една държава. Смятаме, че военните действия трябва да бъдат прекратени“, каза Дончева.
„Трябва да си възстановим суверенитета, а не да бъдем командвани от бюрократите. Леви-десни, крайно време е да обединим усилия, да дойде време не на сглобки, а на нормални хора“, каза бившият министър на отбраната.