Бюджетната комисия прие забраната на реклама на хазарт в медиите

|

Бюджетната комисия към НС гледа Промените в Закона за хазарта. Вносители на предложението са Йордан Цонев и Теменужка Петкова, пише „Епицентър“.

Бюджетната комисия прие забраната на реклама на хазарт в медиите, с изключение на билбордове. Таблата трябва да са на поне 300 метра от учебни заведения, което включва и университети.

Освен това се вдига и границата за градове, в които може да има казина. Там където жителите са под 10 000, се забранява да има игрални зали. Първоначално предложението беше за градовете под 5 000.

„Работната група подкрепя предложението на Белобрадова да се поддържа инвестицията от 700 000 лева през целия период през който оперират на територията на дадено населено място лицензираните оператори“, каза председателят на комисията Йордан Цонев.

Той заяви още, че работната група е подкрепила предложението на Божидар Божанов от ПП-ДБ да има регулация за преводи чрез системата на Български пощи към хазартните оператори, както и ползването на ваучерите с подобна цел.

Проф. Румен Гечев посочи, че дали има колебание забраните са достатъчно силни и според него трябва да се засили наказанието.

Народните представители подкрепиха да има надпис в този тип рекламните материали, че хазартът създава зависимост, също така се забраняват цифрите в рекламите и бонусите. Това е записано в ал. 2 на Закона за хазарта.

Народните представилите са категорични, че СЕМ трябва да следи рекламите в медиите. Цонев уточни, че санкциите са доста по-големи от предложените преди. Глобите се налагат от НАП.

Според проф. Румен Гечев при две нарушения трябва да се налага, а при трето – да се отнема лиценза на хазартния оператор.

Що се отнася до лечението на хазартната зависимост, те приеха да се измени наименованието в лечение и терапия на хазартната зависимост.

„Забраната за влизане в игрална зала в срок от 2 години от зависимо лице дава дефекти – организират се нелегални игрални зали и ние не знаем какво се случва там, докато те не бъдат разбити. Съгласни сме с предложението, че лица, които получават социална помощ не могат да играят хазартни игри, както и лица с психични заболявания и такива поставени под запрещения. Обмисляли сме и други рискови групи, но нека да видим как ще действат на този етап и след това можем да направим още поправки“, уточни Йордан Цонев.

„За никого не е тайна, че през последните три години зависимостите, свързани с хазарта, са изключително увеличени в нашето общество. Това наложи да бъдат предприети съответните мерки с цел тяхното ограничаване“, коментира аргумента на вносителите Теменужка Петкова. Петкова допълни, че е предвидено 50% от вноската на хазартните оператори за социална отговорност да бъде за Министерството на здравеопазването, като парите ще се използват за лечение на зависимости от хазарт.

„Рекламата на хазартни игри се забранява във всички видове медии, не само в телевизиите“, изтъкна другият вносител Йордан Цонев.

„Законопроектът забранява реклама в телевизии, в медии, включително онлайн, сайтове. Разрешава се реклама само върху билбордове, и то далеч от училища и други обществени сгради“, обясни Цонев.

Той добави, че се разрешава реклама само и върху спортна екипировка, която не е предназначена за малолетни и непълнолетни, и в спортни зали.

От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), чийто председател е Кирил Домусчиев, в понеделник вечер разпространиха позиция, че „от промените ще настъпят трайни неблагоприятни последици за държавата, обществото и бизнес климата в страната“. Те заявяват, че забраната на рекламата на хазарт ще доведе до загуба на работа на хиляди хора (изчисляват заетите в сектора на 100 000), че загуби ще има за туризма, спорта, културата, както и за държавния бюджет, че ще повлияе на чуждестранните инвестиции и изтичането на капитали.

Специално внимание от КРИБ е обърнато, че това са и „основните приходи от реклама“ на медии.

От Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО) посочват, че въвеждането на пълна забрана за рекламиране на хазартни игри в средата на годината е удар по финансовата независимост на медиите, тъй като този сектор има голям дял в рекламните бюджети. Това ще има пряк резултат до достъпа на потребителите до спортно и качествено публицистично съдържание, твърдят от асоциацията.

От асоциацията на хазартните оператори предупреждават, че забраната на рекламата ще се пренасочи в сивият сектор. Спортни клубове и федерации също се обявиха срещу пълната забрана на хазарта в радио и телевизии.