Проблясъци в небето по време на максималната активност на звездопада на Лирида в нощта на 22 април ще се виждат без бинокъл над източния хоризонт. Най-доброто време за наблюдение ще бъдат часовете преди разсъмване, съобщават от пресслужбата на Московския планетариум.
Източникът на прахови частици, които изгарят в земната атмосфера, образувайки метеорни изригвания, е кометата C/1861 G1 Thatcher. Земята преминава през тази прахова струя всеки април. Международната метеорна организация прогнозира до 18 метеора на час в нощта на пиковата активност на дъжда.
„През пролетта в Северното полукълбо радиантът на Лирида е високо в небето на разсъмване. При ясно време това е най-доброто време за наблюдение на метеори на Лирида. Радиантът достига полезна височина над хоризонта след 22:30 местно време и е видими през цялата нощ. Метеорите на лиридите са бели и доста бързи. Те нямат забележими „опашки“, казаха от планетариума.
Областта, от която ще се появят светкавиците в небето (радиант), се намира на границата на съзвездията Лира и Херкулес, но по-близо до Лира. Това определи името на потока – Лиридите.
„За да наблюдавате не ви е нужен телескоп или бинокъл, можете да наблюдавате летящи метеори с невъоръжено око; трябва само да вдигнете главата си към съзвездието Лира, да намерите яркия радиант Вега малко вдясно от Вега. Трябва да гледате не самия радиант, а малко встрани от тази точка“, обясниха учените, отбелязвайки, че Луната в нощта на пика ще бъде близо до новолунието и светлината от него ще затрудни наблюдението.
Историята на лиридите датира от повече от 2,5 хиляди години. Очевидци на дъжда, наблюдаван над източното крайбрежие на Съединените щати на 20 април 1803 г., го сравняват с буря от метеори. Броят на падащите звезди в небето достигна 700 на час. Сега астрономите класифицират Лиридите като потоци със средна сила.