Турция е не само любим курорт на българите, но и древна страна с невероятни традиции.
Там Изтокът среща Запада, средновековните предразсъдъци се срещат със съвременните нрави, религиозните постулати – със светския мироглед.
Ще ви кажем защо турците много ценят висшето образование, туркините плачат преди сватбата и никой не се целува по улиците.
1. Учене, учене и отново учене
За разлика от много страни в Близкия изток (и не само), образованието в Турция се оценява почти повече от богатството. Както преди много векове, обществото е хетерогенно и разделено на класове, а университетската диплома служи като пропуск към най-висшите среди, дори ако нейният собственик не може да се нарече богат човек.
Преди военните и длъжностните лица се смятаха за елит, днес те са заменени от успешни лекари, адвокати, инженери. Просветените турци по правило знаят няколко чужди езика, сътрудничат на чужденци и носят европейски дрехи.
В страната има повече от 200 университета, чиито дипломи са признати по целия свят.
2. Чистотата е на първо място
Колкото и да е странно, в любовта си към чистотата турците не отстъпват на германците: всичко в къщата трябва да се измие до блясък и всяка сутрин една примерна турска домакиня започва с почистване. Съпрузите следят отблизо реда в апартамента, забелязват всяко петънце прах и излизат от къщата с излъскани обувки.
Входовете и улиците в големите градове също се почистват внимателно. Независимо от това, в Турция, както и в други страни, не е обичайно да влизате в апартамента с уличните си обувки – оставят се навън и се носят чехли у дома.
3. Неограничено гостоприемство
Може би турците поддържат домовете си в перфектна чистота, защото всеки момент може да дойдат гости при тях. Роднини, приятели и близки ходят на гости сутрин и вечер, спонтанно и без покана, без да мислят за личните граници и да не пестят прекараното време.
Такова посещение може да продължи половин ден, а комуникацията е придружена от изобилие. Въпросите за работа, заплата, семейство и деца не се считат за нетактични – турците обичат да обсъждат своя и чуждия личен живот във всички подробности.
Провождайки госта, домакините изхвърлят чаша вода след него – така че той да се прибере у дома толкова лесно и бързо, колкото водата тече.
4. Домашни прякори
Когато се ожените за турчин, в крайна сметка можете да забравите навика да отговаряте на собственото си име: в турските семейства не е обичайно да се споменавате помежду си по имената им – те се заменят с всякакви привързани прякори. И това не са баналните „коте“ или „зайче“, а тържествени и цветни aşkım (любов моя), güneşim (моето слънце), canım (душата ми), meleğim (моят ангел).
Смята се, че съпрузите са много близки хора и формалностите в тесен кръг са безполезни. Дори когато подрежда отношенията със съпругата си, съпругът продължава да я нарича скъпа и единствена.
Но турците не са имали фамилии чак през 1934 г., когато е приет Законът за фамилиите. Преди това мъжете използваха името на бащата с префикса -oglu (син) или фамилен псевдоним. И двамата бяха поставени пред личното име: Мустафаоглу Мехмет (Мехмет, син на Мустафа).
5. Полиция на морала
В същото време публичните прояви на нежни чувства сред турците категорично не се приемат, а полицията за морал, създадена в големите градове през 2004 г., следи достойното поведение на гражданите.
Отделите за защита на обществения морал се борят срещу пиенето на алкохол и продажбата на наркотици, както и призовават за ред сред тези, които се целуват. И наскоро женското целомъдрие беше не само семеен, но и държавен въпрос: едва в началото на 21 век законът, който позволяваше на училищните администрации да изпитват девствеността на гимназистите, беше отменен.
В провинциите булката все още е препасана с червена панделка над сватбената си рокля в знак на своята чистота и чест.
6. Женене в сълзи
Сватбата в Турция е празник със сълзи на очи, поне за булката. Ден-два преди тържеството те организират своеобразно моминско парти – кънна вечер. Роднини и приятелки танцуват около младата жена и пеят тъжни песни, за да я разплачат: според местните поличби, колкото по-силно плаче едно момиче, толкова по-успешен ще бъде бракът й.
В края на ритуала жена, която е истински щастлива в брака, рисува ръцете и краката на булката с къна, за да й предаде житейския си опит и късмет.