Как българите празнуват Великден по света?

|

Празниците са времето, в което най-силно усещаш липсата на дома. От друга страна обаче те са възможност да се запознаеш по-отблизо с културата на държавата, в която живееш. С наближаването на Великден, решихме да ти покажем как го отбелязват българите по света. Срещаме те с Тук-Тамовци от Англия, САЩ, Япония и Нова Зеландия, за да видим спазват ли традициите, възприели ли са нещо от чуждата култура и какво е да празнуваш Великден на другия край на света.

Паскал Железов
Паскал Железов заминава с цялото си семейство за Щатите, когато е в гимназията. Там завършва средното, а след това и висшето си образование. Днес Паскал е от хората, които успешно са се завърнали в България. Виж какво сподели той за неговия семеен Великден в Северна Каролина.
Как се подготвяхте за Великден, докато беше в САЩ?

Подготовката е общо взето същата, каквато би била в България. Седмицата преди Великден купуваме яйца и бои. Боядисваме ги в четвъртък или събота. В събота, малко преди полунощ, отиваме на православна църква, за да изпълним традиционното обикаляне със свещ. На самия празник, неделя, винаги си организираме пикник с други българи от района. Всеки носи по нещо – месо за скарата, салата или козунак.

Каква е разликата между празнуването на Великден в България и в чужбина?

Най-голямата разлика е че, християните в САЩ празнуват Великден според григорианския календар и затова е на различна дата. Също така много американци не боядисват яйца. Те не ходят на църква вечерта, а през деня. Вместо агнешко, на Великден ядат шунка. Въпреки че изразите „Христос Воскресе“ и „Воистина Воскресе” съществуват на английски език, не се използват.
Има ли някоя тамошна великденска традиция, която харесваш и сте включвали като част от празника?

На всеки пикник правим лов на яйца за малките деца. Яйцата обаче не са истински, а са от пластмаса и се пълнят с бонбони. Традицията, макар и да не е българска, е много забавна за децата.

Какво си пожелаваш за тазгодишните Великденски празници?

Пожелавам на всички българи, в държавата и извън нея, да са много здрави, радостни и щастливи!

Ивелина Вълева
През 2012 г. Ивелина Вълева става студент в Манчестър, Англия. Градът много ѝ допада и след като завършва, решава да остане на живее там. Еко как Ивелина посреща Великден в Манчестър.

Как се подготвяш за Великден в Англия?

Подготвям се с посещаване на българския магазин в Манчестър, където живея. От там взимам бои за яйца и понякога козунак. Често се събираме група българи, прекарваме деня заедно и, разбира се – боядисваме яйца. На празника има и чужденци, които са винаги заинтригувани от нашите традиции.

Каква е разликата да празнуваш Великден в България и в чужбина?

Най-голямата разлика е, че не мога да съм със семейството си.

Има ли някоя тамошна традиция, която харесваш и си включвала като част от празника?

Единственото допълнение към празника е, че в Англия за Великден се подаряват големи шоколадови яйца. Аз също спазвам тази традиция.

Какво си пожелаваш за тазгодишните Великденски празници?

Пожелавам си всички мои близки да са живи и здрави. Надявам се скоро да успея да се прибера до България, за да видя семейството си, тъй като заради Ковид това не беше възможно миналата година.

Димитър Иванов
Димитър Иванов прекарва студентските си години в Япония. Днес развива успешна кариера в сферата на маркетингa тук, в България. Ето какво си спомня Димитър за своя Великден в Осака.
Как се подготвяше за Великден, докато беше в Япония?

За Великден се подготвяхме почти като в България. Боядисвахме си яйца (с бои, които си носим от България), приготвяхме си обяд с близки хора, най-често под формата на пикник, като се има предвид, че той съвпада и с един от най-хубавите периоди в Япония, а именно „Ханами“ или съзерцаването на цъфналите вишневи дървета. По традиция тогава се правят пикници в парковете, които през април и май стават доста пренаселени.
Каква е разликата да празнуваш Великден в България и в чужбина?

Основната разлика е липсата на семейството, поне за нас студентите, тъй като аз живях в Япония като студент и семейството ми беше в България. Великден е много важен християнски семеен празник, какъвто е и Коледа, и липсата на семейството определено е най-тежка в такива моменти. Все пак, особено в Япония, където българите се броим на пръсти, ставаме толкова близки, че направо сме като едно семейство и празниците са спасени!

Има ли някоя тамошна традиция, която харесваш и си включвал като част от празника?

Както загатнах, това е традицията „Ханами“. Тя се вписва перфектно в празника ни за Великден. Какво по-хубаво от това да направиш пикник с приятели на поляна, под цъфналите японски вишни?

Има и още една традиция, която не е типична само за Великден, но ние радушно приехме. Всяко събиране или барбекю винаги завършваше с караоке!
Какво си пожелаваш за тазгодишните Великденски празници?

Колкото и банално да звучи, пожелавам си здраве, не само на себе си, а на всички! Премина една много тежка година, тази със сигурност няма да бъде по-лека, важното е да сме здрави и да намираме начин да бъдем заедно, точно за това са празниците. Ние сме социални същества и сме щастливи, когато сме заедно. Пожелавам си също хубаво време, за да можем да си правим пикници на открито и да не се притесняваме да се събираме!

Ваня Иванова
От 4 години Ваня Иванова живее в Уелингтън, столицата на Нова Зеландия. След като става майка, приоритетите ѝ се променят и решава да замине в чужбина. За Ваня най-важно е детето ѝ да расте в спокойна, чиста и безопасна среда, където може да разчита на здравната и правна системи, и има възможности за развитие. Споделя, че ѝ липсват много неща от България, но детето ѝ расте в добра среда и това засега я удовлетворява. Виж какво сподели Ваня за своя Великден в Нова Зеландия.

Как се подготвяш за Великден в Нова Зеландия?

Тук празникът не е така задушевен както в България. Ако намеря боя за яйца от гръцкия магазин, боядисваме малко яйца, но не всяка година.

Каква е разликата между празнуването на Великден в България и в чужбина?

Тук не се боядисват яйца. Има най-различни социални събития и се приготвя така нареченият Easter Egg Hunt. Крият се малки шоколадови яйчица в градината или парка и децата ги търсят и събират в кошничка. Хапват се и едни малки козуначета, наричат се Hot cross buns, но не са толкова вкусни, колкото българския козунак, затова вече не взимам от тях.

Има ли някоя тамошна великденска традиция, която харесваш и включваш като част от празника?

Децата много обичат the Easter egg hunt, носи много радост за всички и ми е приятно да го организирам.

Какво си пожелаваш за тазгодишните Великденски празници?

Да съм сред близки, липсват ми.