Пак ще я караме от заплата до заплата, спестяванията – почти изядени

|

Шокираща инфлация от 13% за тази година прогнозира в редовния си анализ най-голямата финансова институция у нас УниКредит Булбанк. Експертите на банката считат, че конфликтът в Украйна наложи значителна промяна на перспективите пред икономиката ни. Техните очаквания са ефектът му върху цените на суровините и храните, както и допълнителните проблеми с работата на веригите за доставки да доведат до комбинация от слаб ръст на БВП и двуцифрена инфлация през 2022 г. Прогнозата за ръст на реалния БВП за тази година е ревизирана от 3.6 до 1.4 процента. Изядените от инфлацията доходи на домакинствата пък ще доведат до свиване в търсенето, а оттам и до падане на цените в близко бъдеще.

Без големи увеличения в доходите

Търсенето на стоки и услуги от домакинствата ще се забави значително. Една от причините за това ще бъде забавянето в ръста на пенсиите и заплатите в публичния сектор през тази година в сравнение с рекордно високите темпове на растеж, частично провокирани от изборите през миналата година. Макар и в по-малка степен ръстът на заплатите в частния сектор вероятно също ще се забави. Основната причина за това ще бъде голямата несигурност, предизвикана от конфликта в Украйна, която ще накара някои компании да преоценят перспективите за продажби на фона на очертаващите се предстоящи размествания в глобалните производствени вериги, както и свиващите се възможности за намиране на квалифицирана работна ръка в страната.

Отрицателен ръст на заплатите

Предвид рекордно високите нива на инфлацията основният сценарий на икономистите на банката предвижда да се стигне до отрицателен ръст на реалните заплати през тази година (-3.2%) за пръв път от 2001-ва. За да не скочи безработицата, очакваме правителството да увеличи финансирането на схемите за запазване на заетостта. В същото време ще се увеличат и средствата за социално подпомагане, като фокусът ще бъде върху смекчаване ефекта за най-уязвимите домакинства от рекордно високите цени на храни, енергия и други стоки и продукти от първа необходимост.

Основната причина за спада в търсенето на стоки и услуги от домакинствата ще бъде инфлацията. Още преди началото на конфликта в Украйна инфлацията достигна двуцифрени стойности в края на февруари. В оптимистичния вариант присъства предположението, че Русия ще продължи да доставя петрол и газ за България. Въпреки това цените на енергоносителите вероятно ще останат повишени за продължителен период от време, тъй като рискът от спиране на доставките остава значителен на фона на продължаващите военни действия. За да стане картината още по-мрачна, цените на някои хранителни продукти се повишиха значително от началото на конфликта в Украйна. Това важи с особена сила за цените на слънчогледовото олио и пшеницата, за които Русия и Украйна са основни износители в световен мащаб.

Какво ще ядем

Междувременно повишените цени на торовете вероятно ще навредят допълнително на селскостопанската продукция тази година. По-високите цени ще накарат фермерите да използват по-малко торове, което ще доведе до по-ниски добиви и съответно до допълнителен натиск върху цените на храните.

Нещо повече, сега домакинствата не са обременени с високи нива на дълг, който да ограничава потребителските им разходи както през годините след краха с цените на недвижимостите през 2008 г. Въпреки това притеснително е, че голяма част от населението няма достъп до пари за посрещане на неотложни нужди, което означава, че хората, които живеят от заплата до заплата, представляват доминиращата част от населението. Това, което допълнително влошава нещата, е, че значителна чат от принудителните спестявания, натрупани в първата година от началото на пандемията, вече са изчерпани. В резултат на всичко това се очаква спад в покупателната способност на голяма част от населението, при положение че инфлацията на потребителските цени достигне нивата, предвидени в този сценарий. Комбинацията от отрицателен ръст на реалните заплати и голям дял на хората, които живеят от заплата до заплата, ще доведе до много слаб реален ръст на частното потребление от само 1.1%.

Охлаждане на пазара на жилища

Очаква се охлаждане на пазара на жилища след бума през 2021 г. Както броят на сделките, така и цените на жилищата в най-предпочитаните локации отбелязаха двуцифрени ръстове през миналата година. Ръстът на цените на жилищата се ускори допълнително през първото тримесечие на 2022 г. на фона на нарастващите разходи за строителни материали и заплати на заетите в сектор строителство, което доведе до чувствително влошаване на повечето показатели за достъпност на жилищата.

Конфликтът в Украйна вероятно ще усили тези тенденции през остатъка от годината, тъй като проблемите в работата на веригите на доставки и възходящият натиск върху разходите за строителни материали ще продължат по-дълго. Вероятно това ще остави някои купувачи извън пазара, което, от своя страна, ще намали броя на сделките през тази година. Спадът в броя на сделките ще бъде по-изразен в най-големите градове, където съотношенията на достъпност и без това вече претърпяха значително влошаване.

Икономистите на УниКредит Булбанк обаче не смятат, че нарастващите лихвени проценти в еврозоната са сериозна заплаха за цените на жилищата в близко бъдеще по две причини. Първо, повишението на лихвените проценти от ЕЦБ ще бъде много ограничено, и второ, конкуренцията за нови кредитополучатели между банките вероятно ще държи под контрол лихвените проценти по ипотечните кредити.