Скокът на таксите докара рекордни печалби на банките

|

Постоянно увеличаващите се такси доведоха до рекордни приходи за родния банков сектор, които нараснаха с близо 40% през февруари.

Печалбата на банковата система у нас достигна своеобразен абсолютен рекорд от 236 млн. лева през февруари, записвайки внушителния ръст от цели 39,5% (или точно 67 млн. лева) на годишна база, отчете Българската народна банка.

Това прави втори пореден месец с ръст от близо 40 на сто, след като през януари приходите на банковия сектор у нас скочиха в подобни граници. Ако тенденцията се запази, печалбата на родните банки може да стигне 2 млрд. лева през 2022 година (при стойности в края на 2020 година от близо 1 млрд. лева). За сравнение, чистите приходи през миналата година на сектора възлизат на 1,4 млрд. лева, от които нетните приходи от такси и комисиони са 1,24 млрд. лева при едва около 160 млн. лева от лихви.

Очакванията на наблюдателите и финансовите експерти са за още по-сериозни печалби през март, след като през миналия месец редица родни банки увеличиха отново своите такси за голяма част от услугите на гише, както и за част от онлайн опциите за клиенти. Така например от март междубанковите преводи на каса станаха рекордно скъпи – цената им достига между 5 и 10 лв. в шестте най-големи банки в страната. Увеличиха се и таксите за теглене на банкомат.

До голяма степен увеличените печалби на банковия сектор се дължат и на практически нулевото предлагане на стандартни срочни депозити в страната. Още в края на 2020 година спестовните влогове се трансформираха в разплащателни сметки, които не само че не носят някаква доходност на титулярите, но се топят заради постоянно растящите месечни такси за поддържане и теглене или внасяне на пари. Това доведе, от една страна, до допълнителни приходи, но от друга – до сериозно свиване на разходното за банките перо по изплащане на лихви по депозити.

Въпреки това, депозитите продължават да се увеличават и през февруари с нови 1,9%, или допълнително 2,2 млрд. лева. Така общо сънародниците ни държат към момента малко под 118 млрд. лева под формата на депозити. Увеличават се и спестяванията на бизнеса с 950 млн. лв. (2,8%), на домакинствата с 297 млн. лв. (0,4%), на кредитните институции с 651 млн. лв., (10,7%), на други финансови предприятия с 305 млн. лв. (7,8%), както и тези на сектор държавно управление с 3 млн. лв. (с 0,1%).

Източник-марица.бг