Петър Ганев, старши експерт в Института за пазарна икономика, коментира, че според доклада се очаква икономиката да не е толкова централизирана. БВП за столицата достига 38.6 лв., но се очаква да пада. Все пак остава голяма разликата – в пъти – с по-малките региони в страната. ДДС на предприятията през 2020 г. продължава да расте, най-голям дял има търговията, следват информационните технологии – въпреки кризата и рецесията от март-април. Растежът през 2020 г. е малък, достига над 75 млрд. лв.
Трите водещи сектора в столицата не са ударени от пандемията, докладва Ганев. По думите му, търговията има лек спад през март-април, но е успяла да излезе от кризата, фирмите в сферата на информационните технологии са продължили да нарастват.
Голям бум на строителство отбелязва обаче столицата, имотният пазар има ръст от 70% – като голям интерес има и към бизнес сгради, и към жилищно строителство.
Най-голям спад има в секторите на култура, ресторантьорство – спадът е с около 30% средно.
Средната заплата в столицата е с 30% по-висока от тази в страната и достига над 2000 лв., най-висока тя е в сектора „Информационни технологии“ – 3600 лв., в банки, финанси – 2500 лв., държавното управление – около 2000 лв. Най-ниските заплати остават за служителите в хотели и ресторанти. Ръстът на заплащането се вижда във всички сфери и е валидно за цялата страна.
|